V okviru projekta Model M 2014: Karierno usposabljanje in podjetništvo za mlade, Poletno-jesenska šola 2014, ki ga od 1.7.2014 do 15.12.2014 izvajata Inštitut IRDO in Univerza v Mariboru s sofinanciranjem Mestne občine Maribor ter v sodelovanju z Zavodom RS za zaposlovanje – OS Maribor in OS Ptuj, je bila na manjšem vzorcu izvedena raziskava o podpornem okolju za razvoj podjetništva in nevladništva mladih v Mestni občini Maribor in Mestni občini Ptuj.
Usposabljali mlade brezposelne
Osrednji del projekta je sicer predstavljala izvedba brezplačnega programa usposabljanja 2. generacije mladih brezposelnih oseb na področju kariernega usposabljanja in podjetništva, v katerega je bilo vključenih 38 udeležencev iz Mestne občine Maribor in Mestne občine Ptuj ter okolice. Program je bil namenjen mladim brezposelnim med 24. in 30. letom iz regije Podravje, ki želijo izboljšati svoje kompetence, znanje ter pridobiti praktične izkušnje s pomočjo uveljavljenih podjetnikov in strokovnjakov – za večanje njihove zaposljivosti na trgu ali ustanavljanje lastne profitne oz. neprofitne organizacije.
V okviru projekta je bila izvedena tudi raziskava o podpornem okolju za razvoj podjetništva in nevladništva mladih.
Odnos mladih do samozaposlitve
Preverili so odnos mladih do samozaposlitve, prednosti in slabosti, ki jih pri tem prepoznavajo ter zaznavanje razvitosti podpornega okolja za podjetništvo in nevladništvo v mestu. Zanimivo je, da si večina mladih, vključenih v raziskavo, želi zaposlitve pri »nekom drugem«, manj bi se jih odločilo za samozaposlitev. Slednjo povezujejo z večjo odgovornostjo, skrbmi, negotovostjo glede rednih prihodkov in strahom pred stečajem. Na drugi strani so mnenja, da samozaposlitev nudi tudi mnoge prednosti, kot je možnost dela na področjih, ki posameznika veselijo ali področjih tržnih niš, omogoča sodelovanje s posamezniki, organizacijami po lastni presoji ter omogoča prilagodljiv način dela. V samozaposlitvi anketiranci vidijo tudi večjo možnost za napredovanje. Ne strinjajo pa se s trditvijo, da samozaposlitev nudi večjo varnost zaposlitve in ocenjujejo, da v povprečju nimajo dovolj izkušenj, da bi odprli lastno podjetje ali neprofitno organizacijo. V primeru ustanovitve lastnega podjetja ali neprofitne organizacije bi si želeli ustrezno svetovanje in pomoč s strani občine tako pred kot po ustanovitvi podjetja ali neprofitne organizacije, več neprofitnih prostorskih možnosti za sedež ustanovljenega podjetja ali neprofitne organizacije ter ugodnejše finančne pogoje.
Več kot polovica mladih bi se zaradi službe preselila
Na vprašanje, ali so se pripravljeni preseliti, če bi dobili zaposlitev, ki bi to zahtevala, je raziskava pokazala, da se jih je več kot polovica pripravljena tudi izseliti iz svoje občine in se preseliti v drugo občino/mesto. Slaba polovica se je pripravljena za zaposlitev preseliti tudi v drugo bližnjo državo (npr. Avstrijo, Nemčijo, Madžarsko, Hrvaško ipd.), kar odpira širši problem bega možganov iz države, manj pa je takih, ki bi se zaradi zaposlitve bili pripravljeni izseliti v bolj oddaljeno državo (EU, ZDA, Kanada, Avstralija, Nova Zelandija ipd.). Anketiranci ocenjujejo, da so v povprečju dovolj informirani glede možnosti zaposlovanja in ponudbe delovnih mest. Vendar jih več kot polovica meni, da delodajalci na območju mesta in v okolici ne nudijo razpisov za zaposlitev, ustreznih njihovi izobrazbi. Približno polovica jih je tudi mnenja, da še obstaja manevrski prostor za razvoj in izboljšanje podpornega okolja, ki bi spodbujalo razvoj podjetništva in nevladništva v mestu.