Turistični ponudniki na Pohorju vse od propada športnega centra opozarjajo na pomanjkanje vizije pri upravljanju tega turističnega prostora. Po dveh letih negotovosti bo mariborska občina končno ta teden predstavila nov model upravljanja. A turistični delavci ne vedo, kakšne bodo podrobnosti tega novega modela, saj jih je mariborska občina od priprave podlag za dolgoročno zgodbo povsem odrezala.
Najti je potrebno skupen jezik
Tudi občino Ruše, ki pa na pomembnem delu Pohorja podeljuje koncesijo za žičniške naprave, kar je župana Ruš Uroša Razpeta presenetilo: »Vsi ki smo del tega, bi se morali sesti in se začeti resno pogovarjati. To pomeni, da ne more neka večja občina, v tem primeru Mestna občina Maribor neke strategije pisat sama, vsaj po mojem mnenju ne. Ta strategija ne bo imela smisla, saj toliko in toliko dejavnikov ne bo v njo vključenih.«Hkrati pa župan Ruš poudarja da imajo na Pohorju ogromno potenciala za delo v naprej, a zatika se pri nesodelovanju vseh deležnikov: »Zagotovo je ta prostor nekakšen potencial, tako turistični kot tudi drugih gospodarskih virov. Zato nas žalosti, da ne najdemo nekega skupnega jezika, ne najdemo niti neke možnosti, da bi se resno tega lotili.«
Pohorje naravna gospodarska vrednota
Že vsaj dve leti na Pohorju ni nobenega, ki bi nas zares povezoval, opozarjajo pohorski gostinci. Kljub vsem težavam je pred propadom za to skrbel športni center. »Oni so le bili neka gonilna sila na Pohorju,« pove Robert Jeršič podpredsednik Turističnega društva gostincev Pohorje.
Odločitev ali bo Marprom dobil dolgoročno koncesijo znana ta ali prihodnji mesec.
Obetajo se spremembe. Pohorje naj bi zdaj razglasili za naravno gospodarsko vrednoto. A namesto kakšnega uspešnega avstrijskega smučišča na občini kot primer navajajo Sečoveljske soline. Ni skrivnost, da bo za gondolo in žičnice skrbel Marprom, zdaj začasni upravitelj. Če bi dobili večletno koncesijo bi lahko zaposlili potrebne kadre in nabavili ustrezno opremo. »Ni možno za eno sezone prevzemat tveganja, a ne veš kaj bo jutri,« pove Andrej Verlič iz Marproma o dolgoročni koncesiji pa: »Mislim da bo mestni svet Mestne občine Maribor to temo obravnaval v tem ali naslednjem mesecu in od te odločitve bo potem odvisno ali bo Marprom to počel tudi v bodoče.«
Delo se bo opravilo
»Če bo MO Maribor Marpromu ali hčerinskemu podjetju naložila to aktivnost, potem bo jasno Marprom to delo tudi opravil. Temu primerno bodo potem sledile naslednje aktivnosti, to pomeni tudi vzdrževanje tako v tej sezoni kot v naslednjih letih,« še pojasni Andrej Verlič.