Obsegala so odkop in odvoz zemljine na uničenje ter izvedbo programa nujnih hidrogeoloških in kemijskih raziskav zaradi ugotavljanja obsega onesnaženja podzemne vode ter priprave ukrepov za preprečitev onesnaženja črpališča pitne vode na Vrbanskem platoju oziroma reke Drave. Program je potrdila komisija za pitno vodo, 23. marca letos.

Onesnaženje locirano na območju dvorišča

»Na podlagi izvedenih ukrepov je bilo ugotovljeno, da je onesnaženje še vedno locirano na območju dvorišča, in je na ta način obvladljivo,« pojasnjujejo na mariborski občini in dodajajo da je strokovna institucija, ki izvaja interventna dela, na podlagi rezultatov 1. in 2. faze pripravila program nujnih ukrepov 3. faze.

Potrebno še veliko dela

Program 3. faze predvideva še postavitev šestih opazovalnih piezometrov, izgradnjo dveh črpalnih vodnjakov, pridobitev vseh potrebnih dovoljenj za posege v prostor, nabavo in montažo infrastrukture, spremljanje smeri in hitrosti podzemne vode, vzorčevanje in kemijski monitoring, modeliranje ter priprava načrta dokončne sanacije.

Črpanje onesnažene podzemne vode bo trajalo vsaj še leto dni

Črpanje onesnažene podzemne vode po tem programu bo trajalo predvidoma do septembra 2017. Predlog tega programa in do sedaj opravljeno delo je pozitivno revidiral neodvisni ekspert, obravnavala in potrdila pa ga je tudi strokovna komisija za pitno vodo, 10. junija 2017.

Denar iz proračunske rezerve

Predvideni stroški za izvedbo tega dela programa so ocenjeni na 315.000 EUR z DDV , ki jih Proračun MOM za leto 2016 zagotavlja na postavki imenovani proračunska rezerva.

»Poročilo o izvedbi programa nujnih interventnih in sanacijskih del zaradi izlitja kurilnega olja navaja, da je zaradi hitrega pristopa k sanaciji prečrpana četrtina olja, da se onesnažena voda še vedno zadržuje v okolici stavbe MO Maribor in da le ta ne dosega mejnih vrednosti, ki bi pokazale onesnaženost podtalnice,« dodajo na občini.

V MO Maribor nadaljujejo s sanacijo dvorišča, da prečrpajo onesnaženo vodo

Ko se je na dvorišču mariborske občine razlilo okoli 5-6 tisoč litrov kurilnega olja, je inšpektor za okolje z globo 1300 evrov kaznoval župana kot odgovorno osebo občine.

Julija je župan Andrej Fištravec zaposleni, ki je poravnala del kazni, denar v višini 479 evrov povrnil, prav tako je poravnal zakonske zamudne obresti. Preostalih obrokov kazni župan zaenkrat še ni poravnal, a kot zatrjujejo na občini, bo to storil v skladu z odgovornostjo, ki iz tega izhaja.