Podravska regija sicer zajema 41 občin, skupna problematika večine je tudi slabša presejalnost za raka pri programih Svit in Zora. Prav tako je v veliko občinah pod povprečjem izobraženost, nad povprečjem pa prehranjenost otrok in odraslih.

Slaba odzivnost pri programih Svit in Zora

Program Svit je preventivni zdravstveni program, ki je namenjen preprečevanju in zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Vključuje moške in ženske med 50. in 74. letom starosti, in sicer vsaki 2 leti. ZORA pa je preventivni program za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu. To pomeni, da v sklopu programa ZORA ginekologi s pregledovanjem zdravih žensk pravočasno odkrijejo tiste, ki imajo predstopnjo ali začetno stopnjo raka materničnega vratu.

Občine, ki so veliko pod povprečjem v presejanju za raka so Cirkulane, Duplek, Juršinci, Kungota, Lovrenc na Pohorju, Pesnica, Sv. Andraž, Sv. Jurij, Šentilj in Zavrč. Najbolje se je v podravskih občinah odrezala Oplotnica, ki je veliko nad slovenskim povprečjem.

Prometne nesreče in bolezni zaradi alkohola

Delež prometnih nesreč z alkoholiziranimi povzročitelji je v veliko podravskih občinah nad slovenskim povprečjem, prav tako bolezni, neposredno pripisljive alkoholu, ki jih beležijo že od 15 leta naprej. Več prometnih nesreč so zaradi alkohola povzročili v Benediktu, v Kungoti, Pesnici, Sveti Ani, v Svetem Juriju, Trnovski vasi in v Žetalah.

Statistika prav tako kaže, da je v Žetalah veliko več bolezni, ki jih povzroča alkohol, enako v Cerkvenjaku, Dornavi, v Ormožu, Pesnici, Podlehniku in v Rušah. Najbolj zaskrbljujoče je stanje v občinah Sveti Andraž, Sveti Tomaž, Trnovska vas in v Žetalah.

Je alkohol povezan s samomori?

Zanimivo je, da je v občinah, kjer se srečujejo z zdravstvenimi težavami zaradi alkoholizma, tudi več samomorov. Stanje je zaskrbljujoče tudi zato ker je kljub majhni populaciji, največ samomorov prav v podravski regiji. Parametri kažejo, da jih je največ v Cerkvenjaku, kjer je tudi visoko število bolezni, pripisljivih alkoholu. Podobna situacija je v Žetalah, Benediktu in v Pesnici.

Več samomorov beležijo tudi v občinah, kjer je nizka stopnja delovno aktivnega prebivalstva in slabša izobraženost (osnovnošolska ali manj). Na primer v Žetalah je bila stopnja umrljivosti zaradi samomora 81 na 100.000 prebivalcev, v Sloveniji pa 20. Še slabša je statistika v Cerkvenjaku, kjer so statistično zaradi samomora umrli 103 ljudje na 100.000 prebivalcev, glede na slovensko povprečje 20. V zadnjih petih letih na Podravju ni bilo samomora le v občinah Makole in Kungota.

Problematična je prehranjenost

Lahko bi rekli, da se s težavo prehranjenosti srečujejo v večini občin. Veliko prehranjenih otrok je v Benediktu, Cerkvenjaku, Destrniku, Kungoti, v Lenartu, v Pesnici, v Slovenski Bistrici, Sveti Ani, v Svetem Andražu in v Zavrču.

Tudi prehranjenost odraslih je nad slovenskim povprečjem; kot kaže je velikokrat povezana z delovno aktivnostjo prebivalstva, izobraženostjo, boleznimi srca in ožilja, ter morda posledično s slabim prirastkom prebivalstva. S tovrstnimi težavami se srečujejo v Lenartu, Zavrču, Sv. Juriju, Sv. Ani in v Žetalah.