Ker so bila kmetijska zemljišča zaradi vročine, ki smo ji bili priča v zadnjih tednih, močno izsušena, obilica padavin, ki je padla v četrtek, petek in soboto, ni povzročila toliko težav kot v podobnih primerih v preteklosti. Suha zemlja je vpila precej vode, kar se je pokazalo že pretekli ponedeljek, ko je padlo od 30 do 35 litrov dežja na kvadratni meter. "Zemlja je bila toliko žejna, da so lahko kmetje tudi po ponedeljku odšli s kombajni na njivo in posilirali preostanek koruze," nam je pojasnila Marjeta Miklavc, specialistka za varstvo rastlin, zaposlena na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor.

Spravilo koruze za zrnje bo zamaknjeno 

Kmetovalce sedaj čaka spravilo koruze za zrnje, kar pa bo zaradi velike količine padavin nekoliko odloženo. "Padavine so bile gotovo dobrodošle, res pa je, da so količine že prevelike, tako da bo zastoj pri spravilu koruze za zrnje in pri pripravi tal za setve. V naslednjem mesecu se nam namreč bliža setev ozimnih žit, do konca tega meseca pa morajo biti posejane razne deteljno travne mešanice, ki predstavljajo krmno bazo za živino," pravi sogovornica. 

Stoječa voda lahko na storžih povzroči fuzarijske bolezni 

Ker na marsikateri nižjeležeči njivi s koruzo zdaj stoji voda, nas je zanimalo, ali bo ta kakorkoli vplivala na rastline. "Če se bo voda dalj časa zadržala na njivi, bo imela vpliv na zdravstveno stanje koruze. Na storžih lahko pride do pojava fuzarijskih bolezni, kar posledično, če bo do tega prišlo, lahko pomeni tudi  prisotnost mikotoksinov." Stoječa voda pa seveda pomeni tudi zamik spravila pridelka. Nekatere koruze za zrnje so v tem času že zrele, druge za to potrebujejo še kak mesec. Koruzo za siliranje pa bi morali kmetovalci v tem času že pospraviti z njiv.

[[image_1_article_69923]] 

Stoječa voda na travnikih pa pomeni težave z odnašanjem zemljine in posledično erozijo tal. "Tam, kjer je gosta travna ruša, so tla zaščitena pred erozijo. V nasprotnem primeru lahko na nagnjenih površinah pričakujemo plazove," zaključi Marjeta Miklavc.