Ob sprejemu Zakona o zagotavljanju sredstev in financiranja slovenskega zdravstva se je danes oglasilo tudi vodstvo UKC Maribor.

Veliko se je stopicalo na mestu, premalo se je razmišljalo o potrebah slovenskega zdravstvenega prostora, zato je dogodek prelomne narave,” je ob priložnosti povedal direktor UKC, dr. Anton Crnjac, ki poudarja, da gre za zakon ključnega pomena.

Na voljo več kot dve milijardi evrov

Zakon zagotavlja visoka sredstva. Gre za sredstva v višini več kot dveh milijard evrov, ki bodo razdeljena v razne dejavnosti.

Na UKC Maribor moramo gledati z vidika kvalitetne strokovne obravnave bolnikov,” je še poudaril Crnjac in nadaljeval: “Za to potrebujemo usposobljen kader, primerne aparature in prostore, kjer se bo izvajala visoko kvalificirana dejavnost.”

Kam bo šel denar?

Denar, ki bo razdeljen med ustanove po vsej Sloveniji, bodo v UKC Maribor razdelili med deset prioritet. Prednostno bodo v nadaljnjih desetih letih obravnavali nadgradnjo onkologije, projekt izgradnje nove negovalne bolnišnice, projekt infekcijske stavbe, novogradnja za patologijo, izgradnja in širitev intenzivnih postelj, nikoli dokončan urgentni center, obnova kirurškaga bloka, dejavnosti v kuhinji.

V kasnejši fazi pride na vrsto še ortopedski oddelek.

V tem trenutku poteka selitev pljučnega oddelka na matično lokacijo. Gre za več milijonov vredno investicijo. Z lastnimi sredstvi načrtujejo širitev pedopsihiatrije.

Strokovne službe zavoda po njegovih besedah delajo zelo intenzivno na pripravi dokumentacije in prijavah na razpise. “Vsi se zavedamo nujnosti hitrega odziva, saj zamud zaradi vezanosti na evropski denar ne sme biti in bi to pomenilo, da kdor ne bo dovolj hiter, lahko tudi ostane brez sredstev,” je še dodal Crnjac. Verjame, da lahko na ta način iz UKC Maribor naredijo vrhunsko ustanovo tako za zaposlene kot za paciente.

Vsi se zavedamo nujnosti hitrega odziva, saj zamud zaradi vezanosti na evropski denar ne sme biti in bi to pomenilo, da kdor ne bo dovolj hiter, lahko tudi ostane brez sredstev.

Strokovni direktor Matjaž Vogrin je prav tako dejal, da je sprejeti zakon najpomembnejši dokument na področju slovenskega zdravstva v zadnjih dveh desetletjih. Takšna zagotovljena sredstva predstavljajo dejansko osnovo, da se lahko resno lotijo sprememb glede prostorov in opreme, je dejal. Ob tem je spomnil, da so že investicije v sklopu “covid” sredstev omogočile nakup različne in prepotrebne opreme.

Kako je trenutno stanje med covid pacienti?

število umrlih je bistveno nižje kot je bilo v prvem in drugem valu. Bolniki, ki umirajo so starejši, povprečna starost je 65 let. Tistih iz domov za starejše je bistveno manj. Še vedno pa v obravnavah prednjačijo tisti, ki niso cepljeni. Število smrti tistih, ki umirajo za covidom je bistveno bistveno manjše.