Cvetovi ob cvetenju ambrozije so zelo alergeni, semena letijo do pet kilometrov daleč. V Mariboru so v zraku že zaznana prva zrna ambrozije. “V nižinah poteka glavna sezona pojavljanja cvetnega prahu ambrozije, v osrednji Sloveniji bo obremenitev nizka do srednje visoka, glavnino sezone pričakujemo po 20. avgustu. V severovzhodni Sloveniji in Krški kotlini so obremenitve z ambrozijo že srednje visoke do visoke,” poroča Agencija RS za okolje..

Škodljiva ambrozija težava za zdravje ljudi

V minulih dneh je pričela cveteti ambrozija. Pelinolistna ambrozija in druge vrste iz rodu Ambrosia spadajo med škodljive rastline a na žalost precej razširjene rastline, ki predstavljajo precejšnjo težavo za kmetijstvo in zdravje ljudi. A so tudi edine škodljive rastline, za katere je v Sloveniji predpisano obvezno zatiranje, in sicer od pričetka rastne dobe ambrozije v letu 2010, ko je bila sprejeta sprememba Zakona o zdravstvenem varstvu rastlin.

Cveti vse od julija do oktobra

Trdoživa ambrozija po navadi cveti od julija pa do konca oktobra, kmetijstvu povzroča več sto milijonov evrov stroškov v obliki manjšega pridelka in zdravstvenega varstva. Ena sama rastlina lahko proizvede tudi do nekaj milijard zrn, ki so ena najmočnejših znanih alergenov. Osebe, občutljive na cvetni prah ambrozije, tako večkrat zbolijo za alergijskim rinitisom in astmo.

Nezahtevna rastlina, ki uspeva praktično povsod Pelinolisto ambrozijo, ki se vztrajno širi, lahko danes najdemo že tako rekoč po vsej državi. Da bi se pred njo ustrezno zaščitili, jo je najbolje odstraniti s koreninami vred, še pred cvetenjem. Za rast ne potrebuje posebnih pogojev, uspeva tudi zapuščenih površinah ob cestah, železniških progah, na bregovih rek in potokov ter slabo urejenih javnih površinah.

V Mariboru in okolici alergena ambrozija raste predvsem na obrobju Pohorja, v Dupleku, na Dravskem polju in ob Betnavskem dvorcu, kot smo že poročali.