Inšpektoratu za okolje je vendarle uspelo odkriti domnevnega povzročitelja onesnaženj reke Dravinje, do katerih je večkrat prihajalo na območju občine Slovenske Konjice. Inšpektorica je po vnovični prijavi prejšnjo soboto skupaj s policisti opravila izredni inšpekcijski pregled v konjiškem podjetju Konus Konex.

Več desetletij onesnaževanja, kršitelja pa niso odkrili

Kot so danes sporočili iz inšpektorata, so bili v soboto zjutraj s strani regijskega centra za obveščanje obveščeni, da so na Dravinji v naselju Zbelovo znova opazili onesnaženje z belo snovjo.

Inšpektorji že več let ugotavljajo onesnaženja reke z belo tekočino, ki naj bi tja domnevno prihajala z odpadnimi vodami iz industrijske cone v Slovenskih Konjicah, a z inšpekcijskimi pregledi niso mogli ugotoviti vira onesnaženja.

Krišitelja odkril izredni nadzor

Med izrednim pregledom je inšpektorica vstopila na območje industrijske cone Konus oziroma v podjetje Konus Konex in ugotovila, da v podjetju čistilna naprava ne deluje. Ob tem je pregledala iztoka v Dravinjo in ugotovila, da na prvem iztoku ob vstopu v industrijsko cono ni bilo zaznanega onesnaženja, na drugem pa je po kanalu in na izpustu v Dravinjo še vedno iztekala belkasta tekočina. Inšpektorica bo nadaljevala z inšpekcijskim postopkom.

Konjiški župan Darko Ratajc je še nedavno, pred tokratnim nadzorom, za STA povedal, da je občina aprila lani vsem potencialnim onesnaževalcem v industrijski coni poslali dopis, v katerem so jih opozorili, da bodo bodo v primeru vnovičnih onesnaževanj sprožili kazenski pregon proti neznanemu storilcu, od takrat pa tovrstnih primerov naj ne bi bilo več.

“Prejšnje prakse z inšpektorji niso dale učinkov. Kazenski zakonik pa onesnaževanje v takem obsegu opredeljuje kot kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena zaporna kazen do treh let,” je takrat dejal Ratajc, ki je menil, da so se storilci morda vendarle ustrašili posledic, očitno pa temu ni tako.

Sistematično onesnaževanje z 20-letno tradicijo ostalo nekaznovano

O sistematičnem onesnaževanju reke Dravinje, ki nekaznovano poteka že 20 let, smo pisali tudi sami. Tedaj smo zapisali, da se tako okoliškim prebivalcem, kot gasilcem in ribiškim društvom opozarjanje na vedno nove odplake zdi že povsem zaman, ker ne ukrepa ukrepa. Predolgo so opozarjali in naleteli na gluha ušesa. Inšpektoratu za okolje in prostor v Celju smo poslali dopis s vprašanji, kako to, da še nikogar niso ujeli in kaznovali in to celih 20 let, dobili pa bore malo pojasnil.

To je bil njihov odgovor: “Inšpekcija za okolje in naravo je pristojna za nadzor izvajanja in spoštovanja okoljskih predpisov in določil v okoljevarstvenem dovoljenju za vse naprave, ki odvajajo industrijske odpadne vode v okolje,” da pa “Zakon o varstvu okolja in Zakon o vodah, za izvedbo interventnih ukrepov v primeru okoljske nesreče na površinskih vodah (ne glede na to, ali je povzročitelj okoljske nesreče znan ali ni znan in ali je okoljska nesreča posledica naravnega pojava), ne predvidevata sodelovanja inšpektorjev IRSOP.” 

Krištelja tako nikdar niso našli, saj izrednih nadzorov sploh niso izvajali, prav tako na kraj izlitja niso odšli po poročanju o onesnaženosti.