Podnebno mladinsko gibanje Mladi za podnebno pravičnost vabi v petek, 15. marca 2019, vabi na tako imenovani Podnebni štrajk, ki se bo začel v več delih Slovenije. Tudi v Mariboru naj bi tega dne ob 11.55 mladi protestno zapustili šolske klopi in se pod sloganom Boj za okolje je boj za našo prihodnost zbrali na Grajskem trgu.

Tudi v ZDA, Braziliji, Čilu, Avstraliji, Japonski, Indiji, Iranu…

Slovenska mladina, poudarjajo, se bo pridružila mednarodni stavki, ki je ali še bo zajela še vrstnike v vsaj 51 državah, ne le v EU in Evropi, pač pa še v ZDA, Braziliji, Čilu, Avstraliji, Japonski, Indiji, Iranu in še kje.

Mladi želijo spremembe

Na socialnem omrežju Podnebnega štrajka Maribor se tudi sprašujejo, ali naj res verjamejo, da je pred nami mirno in ustaljeno življenje, ko pa naš planet že danes pustošijo poplave, požari in druge okoljske katastrofe? »Naj res verjamemo visokoletečim besedam svetovnih elit o reševanju podnebne krize, ko pa emisije toplogrednih plinov naraščajo iz leta v leto? Mladi smo v preteklih tednih zavzeli ulice in trge po celem svetu – od Nove Zelandije do Kolumbije, od Belgije do Ugande. In spet jih bomo! Ne bomo se odrekli svoji prihodnosti na račun peščice najbogatejših in velikih korporacij. Zaradi temnih obrisov naše prihodnosti in zgrešenih podnebnih ukrepov vstajamo in zahtevamo spremembe,« so zapisali.

Pravičen prehod na nizkoogljične vire energije in zelena delovna mesta

Poudarjajo še, da jim je dovolj! »Zahtevamo omejitev naraščanja globalne temperature na največ 1,5 stopnje Celzija, takojšen pravičen prehod na nizkoogljične vire energije, zelena delovna mesta, skupnostno upravljanje z življenjskimi viri, polnovredno, lokalno in pretežno rastlinsko prehrano ter trajnostno kmetijstvo čisto okolje ter dostopen javni potniški promet in mesta za ljudi, ne avtomobile,« še opozarjajo.

Seznam in število sodelujočih naj ne bi bila dokončna

Napovedanih naj bi bilo sicer že okoli 500 protestov, njihov seznam, tako kot število sodelujočih, pa tudi naj ne bil še dokončen, pišejo na socialnem omrežju. »Poskrbeli bomo, da se bodo naši glasovi slišali. 15. marca protestiramo na vseh celinah tega planeta,« so za mednarodno objavo skupnega odprtega pisma poskrbeli tudi v britanskem Guardianu.