Označba na živilu je vir informacij in predstavlja komunikacijo med proizvajalcem oziroma prodajalcem na eni strani in med kupcem oziroma potrošnikom na drugi strani. Za kupca oziroma potrošnika je najpomembnejše, da označba na živilu vsebuje vse potrebne informacije o živilu, kar mu omogoči ustrezno izbiro in uporabo živila. Podatki na označbi morajo biti točni, nedvoumni in dobro vidni ter ne smejo zavajati potrošnika.
 
Namen označevanja je zagotavljanje popolne transparentnosti nad poreklom npr. mesa v prodaji. Praktično to pomeni povečanje učinkovitosti pri zatiranju nalezljivih bolezni pri živalih ter kontroli nad morebitnimi ostanki nedovoljenih snovi v mesu. Pravilno označevanje zagotavlja informacije o tem kako je bila žival rejena, poreklo (izvor) mesa, vidike higiene in varnosti.
Splošno označevanje je enotno za vse države članice EU in velja od 13. decembra 2014. Predpisano je v Uredbi o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom. Nekatere določbe te uredbe, vezane na označbe hranilne vrednosti, pa se bodo začele uporabljati šele 13. decembra 2016.
 
Obvezno označevanje izvora obstaja za več izdelkov, to so med, sadje in zelenjava, nepredelane ribe, goveje meso, oljčno olje, potem vino, jajca, uvoženo piščančje meso in žgane pijače. Evropska komisija je sprejela tudi podrobna pravila glede obveznega označevanja izvora za sveže, ohlajeno in zamrznjeno prašičje, ovčje, kozje in perutninsko meso.
 
Prostovoljne označbe so pa navedbe posebnih lastnosti, postopkov pridelave in predelave ter drugih lastnosti živil, ki dopolnjujejo obvezno označevanje. Takšne označbe so lahko definirane z evropsko zakonodajo , če niso, pa se poda vloga na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Morajo pa zagotovo biti verodostojne, jasne, ne smejo zavajati ipd.
 
Nadzor nad označevanjem in ustreznostjo označb je zaupan Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki ima tudi svoje območne urade.
——————————————————————————————————————————————————————————-
Brezplačno pravno svetovanje na Zavodu PIP (www.zavodpip.si) za občane sofinancirata Mestna občina Maribor in Občina Hoče-Slivnica.