V preteklem mesecu smo poročali o Svetovalnici za žrtve nasilja in zlorab Maribor, ki deluje v okviru Centra za socialno delo Maribor. V lanskem letu so pomoč nudili 168 osebam, letos v obdobju do januarja do konca septembra pa že 170 osebam.
Včasih je težko prepoznati, da gre za nasilje
Radojka Hižman iz svetovalnice nam je pojasnila, da so pojavne oblike nasilja številne in zelo različne: »Osebam, ki dolga leta doživljajo nasilje, je pogosto težko prepoznati, da gre za nasilje in ne za ljubezen, skrb, zaščito s strani partnerja, moža, bližje osebe.« Kot opisuje, je pomembno, da vsak zase ugotovi ali se v odnosu dovolj dobro počuti. Če je tako, je smiselno, da v takem, odnosu vztrajamo in ga ohranjamo. Če pa in ko ugotovimo, da partnerski, družinski, prijateljski odnos ni tak, da se v njem ne počutimo dobro, ne moremo zadovoljiti svojih potreb, nismo spoštovani, ne prejemamo podpore ali smo celo ogroženi, potem ni razlogov, da ostajamo v takem odnosu.
Ne vztrajajte zaradi otrok
V partnerskem odnosu ne ostajajte in ne vztrajajte zaradi otrok. Otroci so žrtve nasilja, če le živijo v okolju, kjer se nasilje izvaja, četudi sami niso neposredne žrtve nasilja. Večina otrok, ki so priče nasilja med staršema, doživlja strah, nemoč, občutek ne-varnosti, soočajo se z občutki krivde in pogosto mislijo, da so oni krivi za to, kar se dogaja. »Mnogi otroci se postavijo v vlogo posrednika in reševalca nastale situacije, kar pa je za vsakega otroka preveč, saj razvojno ni dorasel taki vlogi. Zavedajte se, da je za nasilje odgovoren tisti, ki ga izvaja. Razlogov in opravičila za nasilje v partnerskem odnosu, družini ni, so le izgovori,« pove Hižmanova.
Ženske šele sedmič dokončno odidejo
Če ste žrtev nasilja v družini, niste sami. Obrnite se na ljudi, ki jim zaupate. Poiščite informacije o možnih oblikah pomoči na spletu, po telefonu ali v osebnem stiku na centru za socialno delo ali v programih in nevladnih organizacijah, ki nudijo pomoč v primerih nasilja v družini. »Ne trdimo, da je prekinitev in odhod iz nasilnega odnosa lahek in poteka brez zapletov. V povprečju ženske–žrtve nasilja iz nasilnega odnosa odidejo šestkrat in se vrnejo, šele sedmič dokončno odidejo.«. Prekinitev nasilnega odnosa je proces, v katerem je potrebno narediti veliko sprememb, biti vztrajen in odločen. Mnogim žrtvam je uspelo in zaživele so življenje brez strahu, nadzora in omejitev.
Hižmanova pove, da v vsakem odnosu obstajajo nesoglasja in konflikti. Bistvenega pomena pa je, kako se z njimi soočamo, se nanje odzivamo in kako jih rešujemo. S pogovorom, pojasnjevanjem, pogajanjem ali z nasiljem in prevlado močnejšega nad šibkejšim?
Obrnite se po pomoč
Delovni čas svetovalnice je od ponedeljka do petka, dva dneva v tednu tudi popoldan. Žrtvam nasilja v družini so na voljo ne le v prostorih svetovalnice na Slovenski ulici 8 v Mariboru, temveč tudi o okoliških občinah, občini Lenart, Slovenska Bistrica, Pesnica in Ruše. Za dogovor o obravnavi so dosegljivi na naslednjih telefonskih številkah: 02 228 49 94, 041 735 135, 041 766 333, 051 489 529.