Opozicijski Lista za pravičnost in razvoj (LPR) in SDS sta danes napovedali vložitev kazenske ovadbe zoper mariborskega župana in direktorja mestne uprave Andreja Fištravca in Damjana Laha ter direktorja komunalnega podjetja Snaga Maribor Cveta Žalika zaradi spornega projekta izgradnje sortirnice odpadkov.
 
Med drugim jim očitata zlorabo položaja.
Po besedah predsednika LPR Stojana Auerja se bodo pod kazensko ovadbo, ki jo bodo danes naslovili na okrožno državno tožilstvo v Mariboru, podpisali tudi svetniki Aktivni, morda pa tudi Županova lista nekdanjega župana Franca Kanglerja. Skupno imajo 15 glasov v 45-članskem mestnem svetu.
Kazenska ovadba se nanaša na sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, oškodovanja javnih sredstev, nevestnega dela v službi ter zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Očitana sporna dejanja se nanašajo na Snagin projekt izgradnje naprave za obdelavo odpadkov na Teznu, o čemer je prejšnji teden razpravljal mestni svet. Slednji zaradi številnih pomislekov zaenkrat še ni podal soglasja Snagi za najem posojila v višini 10 milijonov evrov za ta projekt.
Gradivo ni izpolnjevalo zakonskih pogojev za sprejem
Županu Fištravcu vlagatelji ovadbe očitajo, da je mestnemu svetu predlagal v obravnavo “nezakonito in neprimerno” gradivo in mestne svetnike prepričeval, naj ga sprejmejo, “čeprav to ni izpolnjevalo zakonskih pogojev za sprejem”. To naj bi storil, da bi Snagi pridobil veliko protipravno premoženjsko korist ter ji omogočil “nezakonito in nenamensko uporabo javnih sredstev, čeprav je vedel oz. bi moral vedeti, da lahko za javna sredstva zaradi tega nastane večja premoženjska škoda”.
Direktor Žalik in Lah kot predsednik nadzornega sveta Snage pa naj bi ravnala nezakonito, ko tega projekta nista ustavila, čeprav naj bi se zavedala, da ni vse tako kot bi moralo biti.
Med domnevno številnimi nepravilnostmi pri projektu gradnje sortirnice je mestna svetnica LPR Lidija Divjak Mirnik na današnji novinarski konferenci med drugim izpostavila, da je Snaga podpisala pogodbo z izvajalcem gradbenih del še preden je imel projekt urejeno finančno konstrukcijo ter pridobljeno okoljevarstveno soglasje.
Sortirnici sicer ne nasprotujejo
Auer, Divjak Mirnikova in mestna svetnica SDS Kaja Medved so poudarili, da ne nasprotujejo sortirnici, “temveč zgolj sumljivi oziroma po naši presoji nezakoniti poti do izbranega cilja”.
Podvomili v zakonitost
Čeprav so jih predstavniki podjetja in mestna uprava prepričevali, da bi ta objekt mestu zagotovil konkurenčno prednost, nove zaposlitve in ugodnejše cene ravnanja z odpadki, so številni mestni svetniki na seji prejšnji teden podvomili v zakonitost, smotrnost in ocenjeno vrednost tega projekta. Med drugim so izrazili tudi pomisleke glede domnevno pomanjkljive dokumentacije in nezmožnosti vpogleda vanjo, zato je bil župan naposled primoran, da odločanje o tem za nekaj časa odloži. Mestni svetniki danes popoldne znova zasedajo, a tega vprašanja nimajo na dnevnem redu.
STA