Okoljski inženirji se trudimo s tehniškimi rešitvami zmanjšati neželene učinke človeških aktivnosti na okolje. Zakaj? Zato, ker bomo samo v sobivanju z naravo in okoljem lahko dolgoročno uspeli. Izčrpavanja narave je dovolj, čas je za trajnostni razvoj.

Se kdo še spomni časov, ko smo iz središča Maribora še videli zvezde? Ali pa, ko smo ob kristalno jasnem dnevu prisopihali na Piramido in ob pogledu proti Dravskem polju nismo že nad Teznim videli meglice. Tisti, ki danes iz Piramide s prostim očesom razloči radijsko anteno ob Osnovni šoli Martina Konšaka, ima res dober vid.

Pod sloganom »Inženirji soustvarjamo boljšo prihodnost« na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru ponujamo študijski program Okoljsko inženirstvo. Študenti pridobijo inženirska znanja za reševanje konkretnih okoljskih problemov iz različnih področij.

Spoznajo postopke čiščenja odpadnih voda, priprave pitne vode, ravnanje z odpadki, procese, ki potekajo v zemlji, tleh, zraku. Poudarek je dan tudi izvajanju meritev in monitoringov ter simulacijam procesov v naravi in tehniških napravah.

Študij je karseda praktično naravnan. Tako študenti pri različnih projektih pridejo do prvega stika s podjetji. Pred kratkim so sodelovali pri projektu razvoja aktivne plastične embalaže, kjer so na plastično folijo nanašali nanoaditive, ki delujejo protimikrobno in antioksidativno.

Vse in še več o študiju Okoljskega inženirstva najdeš na www.oki.fs.um.si, www.facebook.com/okifsmb, www.instagram.com/okoljskoinzenirstvo

Druga skupina se je posvetila izvedbi meritev svetlobnega onesnaževanja. Izdelali so merilnik in, zaradi epidemije, izvedli meritve vsak v svojem domačem okolju: v Mariboru, Gornji Radgoni in Senovem.

Tretja skupina je s postopkom pirolize pretvarjala odpadno plastiko v sintetična goriva. Ker na Dravskem polju in na Apaškem polju črpamo podzemno vodo za pripravo pitne vode, sta se dve skupini študentov posvetili modeliranju in simuliranju toka podzemne vode in predlagali rešitve za preprečitev zmanjšanja zalog podzemne vode.

Soočanje s podnebnimi spremembami, in priprava tehniških ukrepov za zmanjševanje njihovih posledic, bo zaposlovalo okoljske inženirje v prihodnosti. Čeprav se na prvi pogled zdi, kot da so podnebne spremembe stvar prihodnosti, pa ni tako.

Vsi smučarji zagotovo pogrešamo naraven sneg na Pohorju! Tudi prebivalci Pirana zagotovo niso navdušeni nad neprestanim poplavljanjem morja.

Študenti Okoljskega inženirstva so se z upravljanjem poplavne nevarnosti površinskih voda srečali na primeru potoka Trnava. Zanj so izdelali študijo oceni in obvladovanju poplavne ogroženosti. Tudi vezava plinov, na primer CO2 kot enega izmed glavnih toplogrednih plinov, na aktivne trdne snovi v modernih tehniških napravah, je del študija Okoljskega inženirstva.

Razumevanje povezanosti osnovnih spoznanj o onesnaževanju in onesnaženosti okolja z aktivnimi tehniškimi ukrepi je naslednja odlika študija Okoljskega inženirstva.

Uspešno opravljen študij programa Okoljskega inženirstva na 1. in 2. stopnji študija tako omogoča diplomantom širši pogled na okoljsko problematiko ter daje osnovo ne zgolj za pasivno spremljanje in opozarjanje na dogajanje v okolju, pač pa omogoča tudi hkratno predlaganje in načrtovanje aktivnih ukrepov, da se okoljski problemi tudi uspešno rešujejo. S tem pa so seveda povezane tudi številne poslovne priložnosti, ki jih bo zaradi vse bolj perečega stanja v okolju iz leta v leto več.

Inženirji soustvarjamo boljšo prihodnost tako ne bo ostal zgolj slogan na papirju, pač pa dejansko uresničevanje ideje boljše prihodnosti.