Na odmevno odpoved dolgoletnemu profesorju Fridriku Klampferju iz mariborske Filozofske fakultete, so se odzvali z Univerze v Mariboru. Izpostavijo, da morajo vsi profesorji na UM pravočasno, torej 6 mesecev pred izvolitvijo v višji naziv ali ponovni naziv oddati vlogo: " Vsi zaposleni na Univerzi v Mariboru morajo za pravočasno oddajo vloge poskrbeti sami. Ne glede na to pa strokovne službe fakultet zaposlene o tej obveznosti predhodno še posebej opozorijo, kar so večkrat storile tudi v primeru dr. Friderika Klampferja," zapišejo v izjavi za javnost.
Klampferju izvolitev potekla 12.2. 2025
Izvolitev v naziv je omenjenemu profesorju potekla s 12.2.2025. Vlogo pa bi naj po navedbah UM oddal 27.1.2025, torej le nekaj dni pred iztekom izvolitve: "Dr. Frideriku Klampferju je izvolitev v naziv potekla 12. 2. 2025, pri čemer nove vloge za izvolitev v naziv (kljub večkratnim opozorilom strokovnih služb fakultete) ni oddal pravočasno (najkasneje 6 mesecev pred potekom izvolitve), kot bi jo moral skladno z izdano odločbo in skladno s prvim odstavkom 189.a člena Statuta UM, da bi kljub poteku veljavne izvolitve v naziv lahko še naprej opravljal pedagoško in raziskovalno delo do dokončnosti postopka. Vlogo za ponovno izvolitev v naziv je dr. Klampfer oddal šele 27. 1. 2025, zgolj 12 delovnih dni pred potekom izvolitve. Istega dne je podal tudi prošnjo za opravljanje dosedanjega pedagoškega in raziskovalnega dela skladno z drugim odstavkom 189.a člena Statuta UM," še pojasnijo iz UM.
S 13.2 tako več ni izpolnjeval pogojev
"Komisija za habilitacijska zadeve FF UM je prošnjo dr. Friderika Klampferja uvrstila na 21. redno sejo 5. 2. 2025 in kandidatovo prošnjo Senatu članice posredovala v potrditev. Dekan FF UM prof. dr. Darko Friš je bil s prošnjo seznanjen 11. 2. 2025 v popoldanskem času, torej tik pred potekom izvolitve v naziv, zato ni bil več izvedljiv niti sklic izredne ali korespondenčne seje Senata FF UM," zapišejo pri UM ter dodajo, da je "Skladno z navedenim dr. Friderik Klampfer že dne 13. 2. 2025 oz. teden dni pred sejo Senata članice, katerega član je bil, ni več izpolnjeval pogojev za opravljanje pedagoške in raziskovalne dejavnosti. Ker na seji Senata FF UM dne 20. 2. 2025 niso bili več izpolnjeni pogoji, da bi se lahko uporabila izjema, s katero bi senat članice lahko izdal sklep in dr. Frideriku Klampferju dovolil opravljanje (dosedanjega) pedagoškega in raziskovalnega dela kljub poteku izvolitve v naziv, je bila prošnja umaknjena z obravnave, saj bi bila kakršna koli drugačna odločitev Senata FF UM v nasprotju z določbami Statuta UM in posledično neveljavna." Na ta način se ni mogla izvesti izjema, da bi senat članice lahko izdal sklep in dr. Frideriku Klampferju dovolil opravljanje pedagoškega in raziskovalnega dela kljub poteku izvolitve v naziv, "Zato je bila prošnja umaknjena z obravnave, saj bi bila kakršna koli drugačna odločitev Senata FF UM v nasprotju z določbami Statuta UM in posledično neveljavna," še razložijo s UM.
Ni izpolnjeval pogojev, zato dobil odpoved z razlogom nesposobnosti
Iz UM še navajajo, da je dr. Klamfper fdobil odpoved iz razloga nesposobnosti, saj zaradi poteka naziva ni izpolnjeval zakonskih pogojev za zasedbo delovnega mesta visokošolski učitelj. "Kakršno koli zavlačevanje s podajo odpovedi bi pomenilo negospodarno rabo javnih financ, saj bi Univerza v Mariboru izplačevala plačo zaposlenemu, ki ne izpolnjuje zakonskih pogojev za zasedbo delovnega mesta visokošolski učitelj in ne sme opravljati niti pedagoškega niti raziskovalnega dela," ter dodajo, da je bil dr. Klamfper na letnem dopustu, zato mu odpovedi ni bilo mogoče izročiti na delovnem mestu in je bila izdana preko zasebnega detektiva, kar je po njihovem mnenju ustaljena praksa. "Dejstvo, da je bila odpoved pogodbe o zaposlitvi (v zaprti kuverti) vročena sinu dr. Friderika Klampferja, je zgolj posledica tega, da se vročitev skladno z zakonom lahko opravi tudi polnoletnemu članu gospodinjstva in da drugi prisotni ob vročitvi le-te niso želeli sprejeti," zaključijo na UM.