Po tem, ko smo pred kratkim poročali o stanju dvigal v UKC Maribor, ki je vse prej kot rožnato, smo se tokrat dotaknili področja požarnih stopnic. Na UKC Maribor smo se obrnili s vprašanjem kako ocenjujejo požarno ogroženost objektov in prejeli odgovor: »Ocena požarne ogroženosti v večini objektov je srednja oziroma srednja do povečana požarna ogroženost.«
4,5 milijonov evrov vredna investicija
»V UKC Maribor bodo v prihodnosti nujna vlaganja oz. potrebe po investiranju požarnih stopnic in drugih vgrajenih sistemih aktivne požarne zaščite, saj bomo le na takšen način povečali požarno varnost v stavbah UKC-ja,« pojasnijo v UKC Maribor.
Ob tem namenu je predviden pričetek del v prvi polovici letošnjega leta, investicija je vredna skoraj 4,5 milijonov evrov. Gre za izgradnjo požarnih dvigal v stolpnici Klinike za kirurgijo. Investitor je Ministrstvo za zdravje RS, prav tako je že objavljen razpis za investicijo. Znotraj projekta je zajeta tudi obnova obstoječih stopnišč v dve ločeni stopnišči – požarna sektorja z nadtlakom. Dela naj bi se predvidoma zaključila konec leta 2020, saj je rok izvedbe 18 mesecev.
Stolpnica klinike za kirurgijo povsem brez požarnih dvigal in stopnic
Največji problem, kar se tiče požarne varnosti, predstavlja Stolpnica klinike za kirurgijo, ki nima ne požarnih dvigal, ne požarnega stopnišča. Sledita mu Oddelek za infekcijske bolezni in vročinska stanja ter Oddelek za prehrano in dietetiko, ki nimata vgrajenih požarnih sistemov. Kar 15 objektov je starejše gradnje in največji problem, kot povedo v UKC Maribor, predstavlja delna pokritost vgrajenih sistemov javljanja požara. Skrb zbujajoče je tudi stanje vseh drugih gradbenih zasnov, kot so požarna stopnišča, požarni sektorji, požarna vrata, požarna dvigala in podobno. Manjšo požarno ogroženost ocenjujejo na Oddelku za psihiatrijo in Oddelku za onkologijo, saj sta stavbi novejše izgradnje.
Odvod dima možen tudi z odpiranjem oken
»Notranje požarne stopnice so sicer nameščene na Oddelku za psihiatrijo, Oddelku ORL in MFK, Oddelku za očesne bolezni ter požarne stopnice z vgrajenim sistemom v Urgentnem centru, kjer je izveden sistem za naravni odvod dima in toplote v stopnišču 3 in 4,« opišejo v UKC Maribor in dodajajo, da je na vrhu stopnišča vgrajena kupola za odvod dima in toplote (ODT). Prav tako se nahajajo na Oddelku za onkologijo, kjer je v osrednjem stopnišču vgrajen sistem za vzpostavljanje nadtlaka zraka v stopnišču. Delujejo tako, da se sistem avtomatsko aktivira po zaznanem požaru preko javljalnikov požara (avtomatski ali ročni) ali ročne tipke ODT za vklop sistema. »Oddimljanje – naravni odvod dima in toplote je tudi možen z odpiranjem oken (požarno stopnišče avle I. in II. nadstropje).«
Sistem za naravni odvod dima in toplote je izveden tudi v osrednjem glavnem stopnišču in v stranskem pomožnem stopnišču v kirurški stolpnici. V glavnem stopnišču je vgrajeno okno za odvod dima in toplote na zunanji fasadi, v stranskem stopnišču pa je na vrhu v strehi vgrajena kupola za odvod dima in toplote. Vendar ni požarnih stopnic.
V nekaterih stavbah UKC so v skladu s takratno veljavno zakonodajo vgrajena zunanja požarna stopnišča. Gre za Kliniki za pediatrijo (stavba 5a), oddelku za ORL in MFK, Oddelku za očesne bolezni (stavba 7) in novi del Klinike za interno medicino (stavba 2).
Redna izobraževanja in izvajanja evakuacije
»Preventivno se skrbi z rednimi izobraževanji na področju gašenja začetnih požarov in izvajanja evakuacije (imenovane so odgovorne osebe na OE, kjer se najmanj enkrat letno z zaposlenimi izvaja scenarij požarne vaje in vaje evakuacije, redna predaja požarnih načrtov gasilcem, označene evakuacijske poti ter nameščeni evakuacijski načrti…), rednim vzdrževanjem vseh požarnih sistemov, gasilnikov in hidrantov,« nam ob koncu na vprašanje, kako pogosto imajo požarne vaje in kako pogosto se izvajajo druge aktivnosti na tem področju, odgovorijo v UKC Maribor.