Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je v Mariboru govoril s predstavniki mariborske in koroške razvojne agencije o nadaljnjem uresničevanju vladne obljube o državni pomoči regiji. Za to območje bo prihodnje leto na voljo 4,7 milijona evrov nepovratnih in 7,7 milijona evrov povratnih sredstev.
Maksimalno poenotenje
Glavna tema sestanka z direktorjem Mariborske razvojne agencije Božidarjem Pučnikom in direktorico Regionalne razvojne agencije za Koroško Karmen Sonjak so bile spremembe programov problemskih območij z visoko brezposelnostjo, med katerimi je tudi Maribor s širšo okolico. “Cilj spremembe je maksimalno poenotenje vsebine posameznih ukrepov in instrumentov ter načina izvajanja,” je uvodoma po navedbah ministrstva pojasnil Počivalšek in povedal, da se zaradi proračunskih omejitev poleg sredstev spreminjajo tudi posamezni instrumenti znotraj programov.
Minister je v odmoru med sestankom za medije povedal, da so se pogovarjali o dosedanjih aktivnostih na teh programih, “predvsem pa o tem, na kakšen način lahko to, kar smo počeli, izboljšamo v letih 2016 in 2017”. “Ta sestanek je namenjen tudi temu, da dobim sugestije in povratne informacije s terena, kaj ocenjujejo, da je potrebno spremeniti, da bodo ti instrumenti boljši. Ne delam pa si utvar, da je to dovolj, da se bo slaba zaposlitvena situacija v Mariboru spremenila,” je dodal.
Skupna višina sredstev bo v prihodnjih dveh letih višja kot letos, a predvsem na račun povratnih sredstev. “Realizacija v letu 2014 je namreč znašala le 1,7 milijona evrov, realizacija v letu 2015 pa 3,2 milijona evrov, kljub temu da je bilo zagotovljenih približno pet milijonov evrov sredstev,” je dejal minister.
V letu 2016 bo tako za Maribor s širšo okolico po navedbah ministrstva zagotovljenih skupaj 4,7 milijona evrov nepovratnih sredstev iz državnega in evropskega proračuna ter 7,7 milijona evrov povratnih sredstev. V enakem obsegu bodo povratna sredstva na voljo v letu 2017, nepovratni viri pa se bodo zmanjšali na 2,6 milijona evrov.
“Zmanjšanje nepovratnih sredstev skušamo na Direktoratu za regionalni razvoj, ki deluje v okviru ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, nadomestiti s horizontalno regionalno politiko,” je povedal minister. Slednje med drugim poteka tudi v obliki dodatnih točk pri merilih v razpisih. “Ukrepi za povračilo prispevkov za zaposlovanje ter davčne olajšave za zaposlovanje in investiranje, katere poznamo od leta 2013, pa ostajajo nespremenjeni,” je še dodal minister.
Dodatno želi država regiji pomagati pri izboljšanju gospodarskega stanja tudi s pomočjo pri privabljanju investitorjev. “Temu so tudi namenjene mednarodne aktivnosti našega ministrstva,” je pojasnil minister.
Še vedno je aktualno tudi vprašanje subvencije za podjetje Durabus, ki je s pomočjo kitajskega kapitala nastalo na pogorišču nekdanje Tovarne vozil Maribor (TVM) in še vedno čaka na obljubljena dva milijona evrov. Počivalšek je ponovil, da mora podjetje izpolniti svoje obveznosti. “Upamo, da bomo pogodbo podpisali do konca letošnjega leta, ne moremo pa nikomur dajati denarja na lepe oči,” je dejal.
STA