Danes, 27. januarja, je v sejni sobi Mestne hiše Rotovž potekalo novinarsko druženje ob kavi, ki so se ga udeležili župan MO Maribor Andrej Fištravec, podžupan Zdravko Luketič, podžupanja Melita Petelin, v.d. direktorja Mestne uprave Darko Fras in vodja sektorja za urejanje prostora Urada za komunalo promet in prostor MO Maribor Lidija Kodrič Vuk. Govorili so o tematikah, ki se jih bodo lotili jutri na prvi redni seji Mestnega sveta v letošnjem letu.
Župan priznal, da imajo težave s pripravo proračuna za letošnje leto.
»Zakonsko obveznih nalog je za okoli 80 milijonov evrov, naši prihodki pa ne presegajo 30 milijonov,« je dejal mariborski župan. V februarju imajo v planu izredno sejo, saj želijo, da bi bil proračun sprejet do konca marca. Trenuten razkorak med tem kar daje država in kaj mora izvesti občina v tem trenutku znaša 30 milijonov evrov.
»Maribor ima problem, da zagotavlja vsebine, ki so nastale skozi desetletja. Ne-financiranje občin pomeni razkroj življenja na občinski rasti,« še dodajajo na mariborski občini. Direktor Mestne uprave Darko Fras je ob tem dejal: »Ob pripravi predloga proračuna smo prišli do 80 milijonov. Glavarina znaša 522 evrov, kar skupno pomeni 47 milijonov, torej mora občina 33 milijonov nameniti iz drugih virov – tistih, ki bi jih sicer lahko namenili za razvojne in investicijske projekte.«.
Izredna seja na temo Farmadenta in Marifarma bo.
Revizija v zvezi s prodajo Farmadenta je zaključena, prav tako je pripravljena dokumentacija v zvezi s prodajo in izgradnjo Marifarma. Fištravec je ob tem predlagal izredno sejo sveta na to tematiko, ki bo potekala 11. februarja.
Trajnostna urbana strategija MO Maribor naj bi se pričela prihodnje leto in zaključila leta 2022.
Jutri bo na dnevnem redu tudi Trajnostna urbana strategija MO Maribor. V preteklem letu so na mariborski občini uredili potrebno dokumentacijo, konec leta je bil dokument predan v presojo Ministrstvu za okolje in prostor, kjer so, kot je dejal Andrej Fištravec prejeli »zeleno luč«. Ministrstvo za gospodarstvo, ki je izvajalec delitve denarja v združenju Mestnih občin Slovenije, je po dogovoru z občinami določilo višino sredstev, ki jih bo prejela posamezna občina. Mariboru tako po delitvi pripada 15 milijonov evrov.
Trenutno je pripravljenih za kar 40 do 100 milijonov evrov, a želje so eno, možnosti drugo. Posebnost dodeljenih sredstev je ta, da se ne dovoljuje uporaba denarja za novogradnje, temveč za energetske sanacije. »Projekti, ki bodo zagotovljeni imajo za seboj finančni vir. Vsebine so bile pozitivno ocenjene, pripravljenih je pet stebrov v sklopu le-teh pa 34 ukrepov,« je pojasnila Lidija Vuk Kodrič. Eden izmed stebrov govori o preoblikovanju mestne uprave in mestnih četrti.
Zaključuje se prvi krog prioritetne liste projektov Rad imam Maribor.
Pred časom je MO Maribor pripravila dokument Rad imam Maribor, katerega osnovni namen je izoblikovati platformo razvojnih projektov. »Glede na oceno realnih virov evropskih nacionalnih in proračunskih virov bomo v drugem krogu sestavili prioritetno listo projektov,« je povedal mariborski župan. Po oceni realnih virov in projektov bodo predlogi šli na mestni svet.
Lokalno