Pri Uradu RS za zaščito in reševanje opozarjajo vse, ki živijo na območjih, ki so izpostavljena nevarnostim poplav, poskrbijo za preventivne ukrepe na podlagi informacij o ogroženosti. Ker poplav ne gre preprečiti, pozivajo vse naj s primernimi in pravočasnimi ukrepi omilijo vsaj morebitne posledice.
Poskrbite za preventivo
“Svetujemo vsem prebivalcem, ki živijo v bližini reke Drave, saj obstaja možnost razlitja reke ob večjih pretokih, da preventivno ukrepajo in zaščitijo svoje premoženje tako, da svoje materialne dobrine iz kleti in garaž evakuirajo iz poplavnega območja, prav tako pa naj obveščajo občinsko civilno zaščito o situaciji in problematiki v njihovem bivalnem okolju ter pomagajo bližnjim sosedom, ki so pomoči potrebni ter pomagajo pri umiku ljudi (bolnih, starejših in otrok) na varno. Stanje naj spremljajo osebno ali preko medijev,” so sporočili iz urada.
O pretoku Drave tudi iz Dravskih elektrarn
“Obveščamo, da je upravljalec avstrijskih elektrarn na Dravi posredoval spremembo možnega pretoka reke Drave. Pretok reke naj bi na mejnem odseku v torek, 30. oktobra 2018, po 15:30 dosegel 2.100 m3/s. Lokalni dotoki bodo predvidoma dosegli pretok do 200 m3/s, kar pomeni, da lahko pretoki reke Drave na področju Slovenije dosežejo 2.300 m3/s. V starih strugah Drave (Melje, Markovci) bo v skladu s predvidevanji pretok reke do 2000 m3/s, v primeru izpada elektrarn, pa bo pretok v starih strugah prav tako do 2.300 m3/s. Aktualni pretoki reke Drave na področju Slovenije so objavljeni tudi na spletni straniwww.dem.si,” so sporočili iz DEM.
V Civilni zaščiti pripravljeni na ukrepanje
Obilne padavine se bodo nadaljevale v noči na torek, 30. oktobra, ko se pričakuje tudi najmočnejše nalive. V torek med 15. in 16. uro naj bi bil pretok Drave namreč okrog 2200 m3/s.
Iz Mestne občine Maribor poročajo tudi, da je mariborska Civilna zaščita pripravljena na ukrepanje in spremlja aktualne razmere.