Predstavniki Liste župana Andreja Fištravca, DeSUS, Gasilcev Maribora, NSi in Stranke mladih – Zeleni Evrope bodo v ponedeljek s svojimi podpisi zapečatili koalicijsko pogodbo, ki vsebuje zelo konkretne cilje. Med drugim se bodo zavezali, da bodo še letos izvedli reorganizacijo mestne uprave in do jeseni 2018 ustvarili novih 5000 delovnih mest.
Koalicija, ki bo imela 23 glasov v 45-članskem mestnem svetu, je v koalicijsko pogodbo, katere osnutek je pridobila STA, med drugim zapisala županovo predvolilno obljubo, da bo do oktobra 2018 povečala število delovnih mest v občini s trenutnih 55.900 na 60.900.
Največ stavijo na projekt erMOM, ki naj bi s spodbudami za mala in srednja podjetja privedel do 1500 novih delovnih mest. Še 1500 delovnih mest naj bi ustvarili s pomočjo pisarne za nove investicije, tisoč novih delovnih mest pa si obetajo od vsaj enega večjega investicijskega projekta, kot je Logistični center Letališče Maribor, Data Center ali Črpalna hidroelektrarna Kozjak.
Prišlo bo do sofinanciranja samozaposlitev
V obdobju 2014-2018 bodo vzpostavili nov Coworking Startup center, ki naj bi privedel do 500 novih delovnih mest. Občinska podjetja in javni zavodi naj bi s povečanjem deleža tržne dejavnosti ustvarili 250 delovnih mest. S sofinanciranjem samozaposlitev pa naj bi dobili vsaj sto delovnih mest.
Gospodarske javne službe in občinska podjetja bodo sodeč po osnutku koalicijske pogodbe morali začeti s strateškim prestrukturiranjem, racionalizacijo poslovanja in krepitvijo tržnih dejavnosti. Za vsako posamezno podjetje je v dokumentu točno določen cilj. Skupina Marprom bo morala na primer s trenutnih šest milijonov evrov prometa priti v letu 2018 na 11 milijonov evrov, trenutno razmerje med tržnimi in koncesijskimi dejavnostmi pa z 10:90 spremeniti v 50:50.
Komunalna podjetja povezana v holding
Komunalna podjetja v večinski občinski lasti nameravajo povezati v holding in uvesti enotno javno naročanje, Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor pridobiti v 100-odstotno last mariborske občine, Zavod za turizem Maribor-Pohorje pa bo moral do leta 2018 povečati letni obisk turistov v Mariboru za najmanj 20 odstotkov.
Investitorjem naj bi olajšali pridobivanje zemljišč ter znižali občinske dajatve in komunalne prispevke za tista podjetja, ki bodo omogočila nove investicije in nova delovna mesta. Najpozneje do konca leta 2016 nameravajo sprejeti nov občinski prostorski načrt, pri čemer naj bi vzpostavili ekonomsko cono s stimulativnimi pogoji tako za lokalna kot globalna podjetja. Nadaljevali naj bi z privabljanjem tujih investitorjev ter spodbujanjem zadružništva in manjših kooperativ.
Začeli naj bi z obnavljanjem mestnega jedra, Lent naj bi postopno zaprli za promet in tam zgradili prireditveni prostor, ki bi nadomestil montažni oder za Festival Lent, sam festival pa razširili na vso poletje. Na področju kulture načrtujejo že dlje časa aktualne investicije v knjižnico, umetnostno galerijo in grad, na področju zdravstva pa izgradnjo novega zdravstvenega doma na Teznem in prenovo zdravstvenega doma v Jezdarski ulici.
Kot še piše v osnutku koalicijske pogodbe, bodo uvedli princip sprejemanja dvoletnih proračunov s ciljem, da omogočijo kontinuirano poslovanje mestne uprave, javnih podjetij in zavodov. V nobenem primeru pa naj ne bi zniževali sredstev za ekonomsko najšibkejše občane.
STA