Samoorganizirani zboristi bodo pripravili dopis, ki bo mestno občino Maribor pozval, da razkrije obstoječe načrte in časovno dinamiko posodobitve razsvetljave.

Svetlobno onesnaževanje je vse večji problem

Ministrstvo za okolje in prostor svetlobno onesnaževanje definira kot emisije svetlobe, ki povečajo naravno osvetljenost okolja in povzročajo za človekov vid motečo osvetljenost in občutek bleščanja. Posledično je ogrožena varnost v prometu, zaradi sevanja proti nebu pa je moteno življenje ali selitve ptic, netopirjev, žuželk in drugih živali. S sevanjem proti nebu pa je po nepotrebnem uporabljene veliko električne energije. Velik vpliv na svetlobno onesnaževanje imajo ekološko neustrezne svetilke, na kar so opozorili v samoorganizirani mestni četrti Tabor, kjer opažajo, da kar 80 odstotkov svetil javne razsvetljave ni skladnih z zakonskimi določili.

Neustrezna svetila na Taboru

Zboristi so se pri razpravi oprli na ugotovitve zbora SČS Nova vas, ki je informacije o nepravilnosti v javni razsvetljavi pridobil v preteklem letu. Svetila bi naj bila v zelo slabem stanju, zatorej v nasprotju z zakonskimi določili. Uredba o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja določa varstvo narave pred škodljivim delovanjem svetlobnega onesnaženja, oziroma varstvo bivalnih prostorov pred motečo osvetljenostjo zaradi razsvetljave nepokritih površin. Po Uredbi se morajo zmanjšati porabe električne energije virov svetlobe, ki povzročajo onesnaževanje. Letna poraba dotičnih svetil na Taboru naj bi presegala ciljne vrednosti letne porabe elektrike.

Velika obremenitev za občinski proračun

Ugotovitve bližnjih stanovalcev temeljijo tudi na lastnih izkušnjah, saj opažajo, da več kot deset let stara svetila na več lokacijah nihajo med obema ekstremoma, kar je potrdil Matic Primc iz SČS Tabor: »Ali prekomerno osvetljujejo pročelja zgradb ali pa sploh ne osvetljujejo javnih površin. Vsekakor pa vsa svetila porabijo bistveno preveč energije in tako obremenjujejo občinski proračun tudi z zneskom 1.4 milijona evrov letno le za stroške elektrike, medtem ko bi lahko moderna svetila ta strošek zmanjšala tudi za desetkrat.« Po Uredbi o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja, bi moral problem biti rešen že do konca leta 2016.

Mestna četrt Tabor napoveduje rešitev težave

Sokrajani, aktivni v samoorganizirani četrtni skupnosti, so se na januarskem sestanku odpravili na teren, kjer so ponovno potrdili, da je z dosedanjo javno razsvetljavo porabljene kar 60 odstotkov več energije na prebivalca, kot določa zakon. Svet uradne mestne četrti Tabor je o zadevi razpravljal na prvi redni seji sveta ob koncu januarja. Mitja Žnidarič, predsednik sveta, je dejal, da so aktivnosti za rešitev problema v teku: »Rok za zamenjavo svetlobnih teles v MOM je res bil v letu 2016, ampak ni bilo dovolj sredstev. Aktivnosti se sedaj nadaljujejo.«