V mariborski SDS so pred dnevi opozorili na domnevno nezakonito ravnanje vodstva mariborskih poklicnih gasilcev pri iskanju novih moči in oškodovanju proračuna za več 10.000 evrov. Opozorili so na dva lanska razpisa, s katerima je zavod iskal nove sodelavce. Na razpisa se je skupaj prijavilo okoli 150 kandidatov, med njimi so bili tudi gasilci z že končano gasilsko šolo oziroma opravljenim izpitom za gasilca. Zavod pa je, trdijo v SDS, zaposlitve sklenil le s kandidati za gasilce in jih poslal na polletno šolanje na Ig. »Zavod bi moral v smislu dobrega gospodarja skleniti pogodbe o zaposlitvi s poklicnimi gasilci in nikakor ne s kandidati za gasilce, kar skupaj pomeni skoraj 70.000 evrov oškodovanja občinskega proračuna za leto 2016.«
Občina bo razpisa vzela pod drobnogled
Da bo oba razpisa vzel pod drobnogled pa je že napovedal direktor mestne uprave Darko Fras. »Pri drugem razpisu smo zavod opozorili, da mora sklepati najprej pogodbe za določen čas in nato, če bodo uspešni na Igu, se pogodba spremeni v nedoločen čas. So dobili navodilo in bom preveril ali so ga v zavodu upoštevali. Kar pa se tiče zakonitosti postopka, sem od direktorja zahteval poročilo. Dobil sem eno, s katerim pa nisem čisto zadovoljen, ker ni dalo vseh odgovorov na vprašanja, zato bom zahteval vpogled v celotno dokumentacijo.«
Fras je še pojasnil, da morajo biti v postopku izbire tako kandidati za gasilce kot že usposobljeni gasilci izenačeni. »Pri izbiri je poleg izobrazbe ključna psihofizična usposobljenost. Ta se preverja na posebnem testu in ga izvaja komisija. Samo v primeru, da bi dva kandidata imela isto število točk, bi imel kandidat z že opravljenim izpitom prednost pred kandidatom za gasilca. Ne more pa imeti že usposobljeni gasilec prednosti, če je bil kandidat na testu boljši.«
Gasilci: vse je bilo transparentno
V Javnem zavodu za zaščito in požarno reševanje Maribor so pojasnili, da so za preverjanje psihofizične pripravljenosti kandidatov ustanovili posebno komisijo, ki so jo sestavljali strokovnjaki iz Fakultete za šport. Vse, ki so dosegli normo, so povabili na razgovor pred drugo komisijo, ki so jo sestavljali gasilci oziroma njihovi vodje. Komisiji sta nato oblikovali predlog liste kandidatov za zaposlitev, v.d. direktorja zavoda Aleš Ciringer pa predloga ni spreminjal.
»Razpisa sta bila odprta, ker smo lahko tako prišli do kvalitetnejšega kadra. V kolikor bi objavili razpis za gasilce  z opravljenim izpitom, bi kasneje morali izbrati za zavod neprimerne kandidate, na primer iz drugega konca Slovenije ali stare 50 let. Težimo pa k mlajšim kandidatom. Kandidati z že opravljenim strokovnim izpitom so seveda v prednosti zaradi mogoče takojšnje zaposlitve, vendar je bil tak kandidat iz Maribora samo eden, ki pa ni opravil testov. Enega kandidata z opravljeno gasilsko šolo pa smo zaposlili,« pojasnjuje Ciringer. Ob tem je postregel tudi z izračunom stroškov. Mesečni strošek za gasilca kandidata znaša 1360 evrov. Gasilec, ki je usposabljanje na Igu že opravil, bi zavod stal 1320 evrov, a je v tem primeru potrebno upoštevati še različne dodatke, nadure, dolovno dobo, in bi tako vsi stroški, vključno z malico in prevozom, znesli 1685 evrov.
Da je strošek za občino, ker so zaposlili kandidate manjši, kot če bi zaposlili že izšolane gasilce, pravi tudi Fras. Res pa je, da imeli v tem primeru gasilce že v Mariboru, sedaj pa so na Igu.