Projekt Magna Steyr bi v podravsko regijo prinesla nova delovna mesta. Prav zaradi vzpostavitve novih delovnih mest projekt podpirajo nekatere politične stranke. Poslanec Združene levice, dr. Franc Trček, je prepričan, da je naloga politike kot tudi podjetniškega sektorja, da se zavzemajo za vzpostavitev novih delovnih mest. “To nam veleva Ustava Republike Slovenije. Ustava, na katero prepogosto pozabimo,” je še dodal Trček.

Na srečanju s krajani nobenega od šestih ministrov, ki jih projekt neposredno zadeva

Kako je torej možno, da lahko posameznik, preko pravnih sredstev, ustavi projekt Magne Steyr, zlasti če upoštevamo, da ima Magna status družbeno odgovornega podjetja, ki v skladu s Statutom korporacije predvideva tako ekonomsko demokracijo zaposlenih v obliki soudeležbe pri dobičku, kot tudi družbeno odgovorno ravnanje v obliki finančne podpore za nevladne organizacije in druge dobrodelne projekte.

Zaplet, ki je nastal, v bistvu ni tako zelo drugačen od zgodbe o lipovem drevoredu v Mariboru. Na srečanju s krajani v Hočah  sem pričakoval prisotnost vsaj vseh šestih ministrov in ministric, ki jih projekt neposredno zadeva (gospodarski razvoj, okolje in prostor, infrastruktura, kmetijstvo, delo ter šolstvo), če že ne gospoda Cerarja. Bilo ni nobenega. Še državnih sekretarjev in sekretark ne. Od poslancev smo bili tam dva iz SMC in jaz,” je zgrožen Trček.

Sam občanom, ki ga pokličejo, kar se dogaja dnevno in pogosto tudi glede zadev, ki so v pristojnosti občinskih svetnikov in ne državnega zbora, vedno svetuje, da se ne pustijo spolitizirati stranki in politikom.

Dežurni krivec je politika

Če iščemo dežurnega krivca, je to politika, ki državljanke in državljane, občanke in občane ne informira pravočasno in ustrezno. Postavlja jih pred izvršena dejstva,” doda Trček ter še pove, da ko ljudje želijo dodatne informacije jih odgovorni za odnose z javnostjo pogosto označijo za izdajalce, ki ovirajo razvoj.

Po njegovem se politika raje ukvarja s tem, kdo si bo pripisal kakšne zasluge, kot pa da bi združili moči in na osnovi znanj, ki jih imajo, iskali ustrezne rešitve v dobro vseh, kar jim tudi veleva ustava, ki bi se, po Trčkovo, morala spremeniti. “Gre za projekt, ki v celoti presega 1/8 letnega proračuna Republike Slovenije, menim, da je skrajni čas za racionalno in ter predvsem odgovorno transparentno politiko temelječo na drugačni politični kulturi. Civilna družba, tako nevladne organizacije kot posamezniki pa morajo biti ogledalo politiki in tudi prevzemati lastno odgovornost,” nadaljuje Trček.

Ob tem se moramo vprašatu tudi, kako to, da Slovenija nima vsaj 4-5 že pripravljenih in opremljenih ter skozi državne prostorske načrte, speljanih lokacij za tovrstne, tako domače kot tuje, investicije,” se sprašuje Trček.

Človek mora od lastnega dela dostojno živeti ter neizčrpan dočakati pokoj

Veliko govora je bilo tudi o plačah, ki bi jih prinesla Magna. Ali bi lahko prihod Magne pozitivno vplival na zmanjševanje razlik v osebnih prihodkih med regijami, glede na to, da je napovedana povprečna neto plača v novem obratu nekje 1.200 evrov. “Slovenska politika in ključni ljudje v Gospodarski zbornici Slovenije so žal zapeljali nerazvoj našega gospodarstva v zadnjih 15 letih v smeri vedno večjega izčrpavanja zaposlenih ob vedno nižjih plačah in hudih kršitvah pravic delavcev.”

Po Trčkovo je premišljena strategija pametne specializacije in gospodarstva, ki bi zaupala delavcem in njihovem znanju ter ju za to seveda dostojno plačevala, vključno z ekonomsko demokracijo in soudeležbami pri dobičku, tudi edini “demografski sklad”, ki bo omogočil, da bodo čez desetletje pokojnine na ravni 70 odstotkov plač ter da bo človek lahko od lastnega dela dostojno živel ter neizčrpan dočakal pokojnino. “Naloga politike je zagotavljati robne pogoje teh sprememb. Ne glede na barve koalizij in opozicij,” še doda Trček.