Mlada družina je lani septembra na dražbi kupila hišo v Šentilju za 109.000 evrov. Če bi se Matej in Natalija še enkrat odločala, se za takšen korak ne bi odločila, saj jima je za seboj prinesel kup težav in preprek. Čeprav je minilo leto dni in vsak mesec odplačujeta kredit, se v hišo zaradi težavnega nekdanjega lastnika nista mogla vseliti.

Grožnje že na sodišču

Po nakupu na dražbi, sta prejela grožnje že na sodišču, kjer jima je lastnik na dražbi prodane hiše dejal,nda hišo raje zažge kot da se oni vselijo noter. »Plačati moraš kupnino v roku 30 dni, kljub temu, da v hiši še živi lastnik in ima možnost pritožb,« opisuje. Zadeve so se v 12 mesecih končno uredile, po številnih pritožbah nekdanjega lastnika in v začetku decembra ju je čakal prevzem hiše.

Pred nekaj dnevi pa je sledilo novo razočaranje

Dan preden bi hišo prevzela sta ugotovila, da se je nekdanji lastnik nad njo grdo znesel. Na silo je odstranil okna, vrata, prav tako je manjkajoča elektroinštalacija. Pri tem je povzročil veliko škode, ta je ocenjena na več kot 50.000 evrov. A to še ni vse, lahko bi prišlo do rušitve hiše, saj je le-to naročil. Kot jima je sedaj uspelo ugotovili, je bil, 4. oktobra,  izdan sklep o rušitvi objekta. Natalija in Matej sta poklicala policijo in varnostnike, ki so nekdanjemu lastniku preprečili nadaljnji vstop v hišo.

15328370_10209338327187804_1600477055_n

Na silo je odstranil okna in vrata

Še en šok, na hišo je v zemljiški knjigi vpisana plomba Ministrstva za okolje in prostor

V zemljiški knjigi se je pred mesecem in pol znašla plomba Inšpektorata za okolje. »Šlo naj bi za črnogradnjo, zadevo preverjamo. Plomba je bila vnesena v zemljiško knjigo po tem, ko sva postala lastnika, o tem pa nisva bila obveščena,« povesta. Pričakovala sta, da glede na to, da je bila hiša na dražbi prodana s strani okrajnega sodišča, preverjena in da ne bo težav. Sedaj pa naj bi bilo ugotovljeno, da je bil objekt zgrajen leta 2008, brez kakršnega koli gradbenega dovoljenja.

Pri nadaljnji škodi so jima pomagali gasilci, zapleti tudi pri zavarovanju

Zaradi odstranjenih oken in vrat  bi lahko v hladnih dnevih škoda v hiši bila še večja, zato so se družini odločili priskočiti na pomoč gasilci PGD Šentilj, ki so zavarovali odprtine oken. Novima lastnikoma pa se je zapletlo še pri sklepanju zavarovanja. »Zavarovalni zastopnik je obljubljal druga kritja škode, kot pa so dejansko sedaj bila ponujena.« Iz naslova vandalizma naj bi jima namreč pripadalo zgolj povračilo v višini 500 evrov.

15319441_10209338320627640_484874432_n

Pomagali so jima gasilci PGD Šentilj

»Preveč je stvari, da bi človek lahko trezno razmišljal«

Počutita se ogrožena, trenutno ne znata odgovoriti kako in kaj naprej. V mislih imata tudi prodajo hiše, če se papirji uredijo, a v današnjih časih iz danes na jutri, hiše ni lahko prodati.

»Trenutno je najin cilj vgraditi okna, da ne bi bilo dodatne škode na objektu. Tudi ogrevanje in vodovod. Hišo bomo poskusili spraviti v grobo stanje. Dalje pa bomo videli kaj se bo dalo urediti. Trenutno so problemi predvsem papirji o črni gradnji. Žal se vseh informacij nimamo, tako, da še vse urejamo,« povesta lastnika ob koncu.