Predpisa, ki bi urejal kdaj je potrebno iz prodaje umakniti starejše nerabljene pnevmatike, ni. Slišimo lahko različna mnenja o tem koliko stare pnevmatike je potrebno zamenjati zaradi izgube svojih dobrih lastnosti. Na koncu je odločitev na strani voznikov.
V kolikor prejmemo pnevmatike z letom izdelave 2013, ob nakupu pa nismo zahtevali pnevmatik največ določene starosti, potem žal nimamo pravne podlage za katerega od potrošniških zahtevkov. Če pa smo ob nakupu navedli, da želimo pnevmatike z letom izdelave npr. 2016, bi lahko takšno blago šteli kot blago z napako. Takrat v največ dveh mesecih od odkritja napake o njej obvestimo prodajalca, napako opišemo ter mu omogočimo, da pnevmatike pogleda. Nato lahko v roku dveh let zahtevamo zamenjavo pnevmatik z novejšimi letnik 2016 ali vračilo sorazmernega zneska kupnine, če se odločimo obdržati pnevmatike ali pa zahtevamo vračilo celotne kupnine v zameno za dobavljene neustrezne pnevmatike.
Starost pnevmatike lahko razberemo na stranskem robu pnevmatike v bližini napisa DOT, kjer se nahaja štirimestna številka Prvi dve številki pomenita teden, zadnji dve številki pa leto izdelave.
Če želimo pnevmatiko novejšega letnika, ob nakupu to izrecno zahtevajmo. V primeru nakupa preko spleta, lahko to zapišemo med opombe, ki jih navadno omogoča spletni nakup. Prav tako je pomembno preveriti splošne pogoje poslovanja, da ni morda v njih kakšnih posebnih določil o lastnostih blaga, ki se prodaja. Ko pnevmatiko dobimo, jo nemudoma preglejmo. Če smo jo kupili preko spleta, jo lahko nerabljeno (nemontirano) vrnemo v 14 dneh brez razloga.
——————————————————————————————————————————————————————————-Brezplačno pravno svetovanje na Zavodu PIP (www.zavodpip.si) za občane sofinancirata Mestna občina Maribor in Občina Hoče-Slivnica.