V Prlekiji se lahko pohvalijo z Guinnessovim rekordom. V Hermancih, na meji med Ljutomerom in Ormožem, že vrsto let postavljajo največji klopotec na svetu. V tem trenutku še na stoji, bodo pa ga postavili kmalu. Izdelal ga je zidar Stanko Habjanič, ki se z izdelavo klopotcev ukvarja ljubiteljsko in s tem nadaljuje družinsko tradicijo.
Izdeloval ga je dva meseca
S pripravo in zbiranjem potrebnega materiala je začel leta 2008, prva postavitev pa se je zgodila dve leti kasneje. Za njegovo izdelavo je porabil približno dva meseca, če to preračunamo v čas, ki ga je preživel v delavnici, dobimo približno 300 delovnih ur. "Klopotce sta izdelovala in postavljala že moja dedek in oče. Kot otrok sem ju opazoval in se kasneje tudi sam naučil te spretnosti. Najprej sem izdeloval manjše in srednje klopotce, potem pa sem si dejal, da bi poskusil narediti nekaj večjega, čemur bi se vsi čudili," nam pove Habjanič. Iz Hermancev, kjer klopotec tradicionalno stoji ob tamkajšnjem vinogradu, prihaja njegov dedek, sam pa živi v Kajžarju v občini Ormož.
Rekorder, ki je bil leta 2014 vpisan v Guinnessovo knjigo svetovnih rekordov, ima premer vetrnic 20,58 metra, tehta pa skoraj eno tono. Gre za slovenjegoriški tip klopotca s štirimi kraki in osmimi macleki. Večino dela je Habjanič opravil sam, v manjši meri so mu pomagali sin, partnerka in brat.
Ko so klopotec leta 2010 s pomočjo gasilcev postavili prvič, je bil veter dovolj močan, da so se vrtnice zavrtele. Njihov premer je takrat znašal dobrih 17 metrov, v letu 2014 jih je podaljšal na slabih 21 metrov.
[[image_1_article_68581]]
Sploh niso vedeli, kaj je klopotec
Habjanič še pove, da se je za pomoč pri vpisu v Guinnessovo knjigo obrnil na Dejana Krambergerja iz Voličine, ki je v prejšnjih letih sodeloval pri postavljanju dveh rekordov s strani Turističnega društva Presmec. "Pri tem je zanimivo, da na Guinnessovi knjigi sprva sploh niso vedeli, kaj je klopotec. Potem ko smo jim to pojasnili, so sami postavili mero; naj bi bil desetkrat večji od normalnega. Drugi pogoj pa je bil, da se enkrat do dvakrat zavrti, in to lahko ročno ali s pomočjo vetra."
Na vprašanje, kako močan veter je potreben, da se vetrnice takšnega klopotca obrnejo, sogovornik odgovori: "Približno tak, kot da bi se z mopedom po cesti peljali 50 kilometrov na uro." Da ne pride do poškodb, je klopotec večino časa blokiran, zavrtijo ga le ob posebnih priložnostih.
[[image_2_article_68581]]
Letos ga bodo postavili 17. avgusta
Sicer klopotcu rekorderju veter ni prizanašal. Polomil mu je vetrnice, v času pred korono je bil sunek vetra tako močan, da ga je vrgel z droga. Zato ga od covida najprej niso postavljali, znova pa ga bodo postavili letos. V tem času je namreč Habjanič zbral potreben les in klopotec popravil. Postavitev bo 17. avgusta na stalnem mestu v Hermancih, ko, tako Habjanič, pripravljajo večji družabni dogodek.