Kriminalisti sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Maribor v sodelovanju z Varnostnim sosvetom Mestne občine Maribor, so danes v Vetrinjskem dvoru organizirali  medinstitucionalni strokovni posvet na temo »Mladi in kriminal«. Posvet je bil namenjen predvsem srečanju institucij, ki so zadolžene za obravnavo mladostnikov. »Policiji je v interesu, da se mladostnike obravnava hitro in pravočasno in to je eden izmed razlogov, da organiziramo te posvete,« je dejal Robert Munda, vodja Sektorja kriminalistične policije.

Skozi zadnja leta se število protipravnih oz. kaznivih dejanj, katerih storilci so mladoletniki, k sreči ne povečuje. »Statistike kažejo, da je bilo v prvem polletju leta 2013 storjenih 155 kaznivih dejanj, katerih storilci so bili mladoletniki. Letos je številka nekoliko manjša, saj je do sedaj zabeleženih 133 kaznivih dejanj,« nam je pojasnil Miran Šadl, predstavnik za odnose z javnostmi Policijske uprave Maribor.
Večinoma so storilci starejši mladoletniki, stari med 16 in 18 let, primerov mlajših mladoletnikov je malo in ti večinoma delujejo v skupinah. Otrok zadnja leta v kazenskih postopkih ni. Cilj policije in Okrajnega sodišča je razbiti te skupine, saj je v tem primeru število povratnikov izredno majhno.
Je pa zaznati, da je med storilci v zadnjih letih nekoliko več deklet. »Očitno je potreben nov pristop, saj delamo po starem sistemu, ki je bolj prilagojen fantom kot dekletom,« je dejal Aleksander Solovjev, spec. pedagog iz CSD Ptuj.
Največ mladoletnih storilcev starih med 16 in 18 let
Večina mladoletnih storilcev je obravnavanih pri kaznivih dejanjih povezanih s premoženjsko kriminaliteto. Statistike kažejo, da je veliko število storilcev v času izvedbe kaznivega dejanja pod vplivom alkohola ali drugih prepovedanih substanc. Večinoma so storilci starejši mladoletniki, stari med 16 in 18 let, primerov mlajših mladoletnikov je malo in ti večinoma delujejo v skupinah. Otrok zadnja leta v kazenskih postopkih ni. Cilj policije in Okrajnega sodišča je razbiti te skupine, saj je v tem primeru število povratnikov izredno majhno.
Večina mladoletnih storilcev iz območja Maribora v prevzgojnem domu Radeče
»Zadeve obvladujemo, sodnih zaostankov ni. Prevladuje premoženjska kriminaliteta, pred leti smo imeli izjemoma tudi kazniva dejanja s spolnega področja, vendar tega v zadnjem času ni. A ne vem, če ta statistika odraža pravo stanje v našem okrožju,« je povedala Senada Baltić, sodnica za mladoletnike na mariborskem okrožnem sodišču. Okrožno sodišče sodeluje tudi s centri za socialno delo, vzgojnim zavodom Logatec in Slivnica in prevzgojnim domom Radeče. Ob tem je Senada Baltić dejala: »V prevzgojnem domu Radeče je kar precej mladoletnikov iz našega sodišča ravno zaradi tega, ker je to najstrožji zavodski vzgojni ukrep. Ni pa niti enega mladoletnika, kateremu bi bila izrečena zaporna kazen.«
V Sloveniji potreba po varovanih oddelkih otroške in mladostniške psihiatrije
Dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja iz UKC Maribor, je opozorila, da se v zadnjih letih izkazuje tudi vedno večja potreba po tem, da bi bili varovani tudi oddelki otroške in mladostniške psihiatrije, kjer so mladostniki in otroci, ki imajo duševne motnje. Dejala je: »Žal se soočamo s tem, da za nekatere, ki imajo hitro agresivno vedenje, ne moremo poskrbeti na navadnih oddelkih otroške in mladostniške psihiatrije, vendar takega oddelka v Sloveniji še nimamo, kljub temu, da so pobude o tem že 20 let.«