Lekarne Maribor v drugi polovici meseca oktobra k trem robotiziranim lekarnam dodajajo četrto, sporočajo iz vodstva zavoda. V lekarni Betnava v Mercator centru na Taboru se je potreba po izdanih zdravilih večala, kar je deloma tudi posledica uvedbe elektronskih obnovljivih receptov. Tako se je zaradi prostorske stiske in dobrih izkušenj z robotskimi sistemi poslovodstvo odločilo o nakupu dodatnega sistema, ki podpira sodobno upravljanje z zdravili v lekarnah.

V Mariborskih lekarnah že tri robotizirane lekarne

Robotizirane lekarne v Mariborskih lekarnah so že tri in sicer lekarne Pobrežje, Studenci in Tezno. V lekarni Pobrežje je prvega robota letos spomladi nadomestil četrti, saj so potrebe v zadnjih letih usmerjale v nakup večjega in zmogljivejšega sistema, farmacevti v lekarni Tezno pa so svojo robotko, ki je bila nameščena  v lekarno ob prenovi v letu 2016, poimenovali Johana. Tako so zapisali njene kvalitete, s katerimi  podpira njihovo delo.

Robotka Johana predstavlja avtomatizirano skladišče s policami za shranjevanje zdravil, ki segajo vse do stropa  in je individualno načrtovano. Ima dva vnosna trakova, robotsko roko in tri izdajne postaje. V avtomatiziranem skladišču se skladiščijo predvsem zdravila, ki se izdajajo na recept.  Vsako škatlico zdravila, ki jo skladiščijo v robotu, je potrebno po prevzemu zložiti na vnosni trak. Robotska roka nato zloži zdravila na police, pri čemer ne zlaga zdravil po klasičnem abecednem vrstnem redu, ampak jih kaotično razporeja po skladišču ter tako optimalno izkoristi prostor.

Robotizirani sistemi prihranijo čas

Ko farmacevt pri izdajnem pultu v lekarniški računalniški program vnese nabor zdravil, ki jih bo izdal bolniku, robotska roka začasno preneha z zlaganjem ali prerazporejanjem zdravil in prednostno prinese želena zdravila do izdajne postaje, torej do farmacevta.

Robotizirani sistemi prihranijo čas pri shranjevanju in razporejanju zdravil po predalih in policah lekarn, koristi pa so še druge. Z avtomatiziranim skladiščenjem  se strokovnim napakam tudi pri izdaji domala izognemo. Zdravila, predpisana na elektronskem receptu, se namreč prenesejo neposredno v računalniški program in do robotiziranega skladišča. Robotska roka pa dostavi predpisana zdravila do farmacevta, ki tako lahko več časa nameni pogovoru s pacientom. Medtem, ko robotska roka prinaša zdravila, se farmacevt  s pacientom pogovori o morebitnih težavah pri jemanju zdravil, o možnih neželenih učinkih, pa tudi o smotrnosti sočasnega uživanja  prehranskih dopolnil in zdravil brez recepta.

Na računalniku pred vhodom v avtomatizirano skladišče se  spremljajo številni parametri

Poleg skladiščenja in prinosa zdravil robot spremlja in nadzira roke uporabe zdravil, opravlja pa tudi inventuro. Na računalniku pred vhodom v avtomatizirano skladišče se  spremljajo številni parametri, npr. koliko prostora je še v skladišču, katera so zdravila s skorajšnjim potekom roka uporabe in koliko jih je ter številni drugi. V avtomatizirano skladišče je  vgrajen še senzor za temperaturo in vlago, kar  omogoča nadzorovanje  teh parametrov, ne da bi pri tem morali vstopati v skladišče. Robotska roka robotke Johane ima vgrajeno kamero, ki omogoča uporabnikom spremljanje shranjevanja, prelaganja in prinosa zdravil na LCD zaslonu, kar jim je še posebej všeč.

Ni več dvoma v to, da je robotiziran sistem farmacevtom v pomoč in da pomeni prednosti tudi za pacienta. Pogovorov z bolniki o kakršnihkoli nejasnostih, povezanih z jemanjem zdravil je več in tako farmacevt pomembno prispeva  k pravilnemu in doslednemu jemanju zdravil, ki je eden izmed najpomembnejših dejavnikov, da je zdravljenje uspešno. »Novega robota v lekarni Betnava že težko pričakujemo, paciente pa vljudno vabimo v lekarno ponovno po 22. oktobru,« so sporočili še iz vodstva Mariborskih lekarn Maribor.