Bralka se je obrnila na nas, ker je želela povedati, da v Javnem medobčinskem stanovanjskem skladu Maribor ni vse tako lepo, kot izgleda navzven: »Vse zavijajo v vato, a je daleč tako rožnato kot izgleda.« V stanovanju, velikem 64 kvadratnih metrov, biva od leta 2013 s svojim partnerjem in sinom. Za najemnino stanovanja plačujejo 250 evrov najemnine.
Že malo po tem, ko so se v stanovanje vselili, pa je prišlo do prvih težav. Zamakal je balkon, zaradi česar je imela spodnja soseda težave. Ker v Javnem medobčinskem stanovanjskem skladu Maribor niso želeli urediti zadeve, so jih bili najemniki primorani urediti sami in zavarovati balkon na lastne stroške. To pa ni bila edina težava, med drugim je svojemu namenu odslužila tudi keramika in laminat, celo tako daleč je prišlo, da si je najemnica na zlomljeni keramiki prerezala palec na nogi.
Sedaj morajo sami zamenjati tudi okna
Dotrajana so tudi okna, kar so na lasni koži občutili šele takrat, ko so se v stanovanje preselili. »Slabo tesnijo, zato piha v stanovanje, posledično so večji tudi stroški.« Drugega kot da tudi okna zamenjano na svoje stroške, jim ne preostane. »Oglasila sem se pri njih in povedala kakšno je stanje. Okna moramo obnoviti sami. To pa še ni vse. Ko sem povedala kakšna bom kupila, so mi dejali, da takšnih ne smem, saj morajo biti v celotnem bloku ista, da ne kazijo videza stavbe. Poleg tega, da so dvignili roke stran, mi še določajo kakšna, čeprav sem jim pojasnila, da finančno takšne investicije nisem sposobna izpeljati sama. Pomagali ne bodo,« opisuje razočarana bralka.
Ne zamakanje, ne poškodba in niti okna ne spadajo pod intervencijske storitve
V najemni pogodbi, v kateri je sicer najemnica vse do smrti, je zapisano: »Lastnik stanovanja kot predmet najema po najemni pogodbi v neobnovljenem stanju, s čemer je najemnik seznanjen, da v času najema ne bo izvajal investicijskih in rednih vzdrževalnih del v predmetnem stanovanju, poravnal pa bo morebitne stroške intervencijskih del«.
Na Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor smo se obrnili s vprašanjem kakšna dela pravzaprav spadajo pod intervencijska, saj točnih določil v pogodbi ni zagotovljenih.
Dejali so nam:
V najemni pogodbi, s katero Javni medobčinski stanovanjski sklad Maribor (JMSS Maribor) odda v najem tržno neobnovljeno stanovanje, je v prvi alineji 9. člena določeno, da lastnik izroči stanovanje v neobnovljenem stanju, s čimer je najemnik seznanjen. Nadalje je v drugi alineji prej navedenega člena zapisano, da lastnik stanovanja v času najema ne bo izvajal investicijskih in rednih vzdrževalnih del v predmetnem stanovanju, poravnal pa bo morebitne stroške intervencijskih del.
Pri tem se kot intervencijska dela štejejo aktivnosti in opravila, ki se izvedejo za preprečitev nastanka dodatne škode na skupnih delih in napravah v stavbi, v stanovanju in na opremi. V primeru, da poči vodovodna cev v kopalnici, je dolžnost najemnika, da ravna kot dober gospodar in kot prvi ukrep zapre ventil za vodo. Nadalje pa intervencijsko delo zajema lociranje mesta počene cevi, zamenjavo dela cevi in krpanje mesta zamenjave. Vse ostale aktivnosti, ki bi lahko sledile (npr. menjava celotne veje vodovodne instalacije in vseh ostalih spremljajočih del – krpanje zidu, oplesk ali namestitev keramike) ne spadajo v intervencijska dela.