Na Oddelku za onkologijo se je v letu 2017 občutno povečalo število obravnav v vseh treh enotah Oddelka za onkologijo kot tudi na hospitalnem delu, ki so ga odprli na novo. »V Enoti za internistično onkologijo smo opravili 11.000 ambulantnih obravnav, v Enoti za radioterapijo pa smo zaključili 380 obsevanj,« nam pove Maja Ravnik, dr. med., predstojnica Oddelka za onkologijo. Enota za paliativno oskrbo je pričela z ambulantnim delom enkrat na teden in tako v lanskem letu opravila že 180 ambulantnih pregledov. V hospitalnem delu so zabeležili 1008 sprejemov na desetih posteljah, od tega 590 enodnevnih hospitalizacij. Delo sicer trenutno poteka na obeh obsevalnikih hkrati, a zgolj v dopoldanski izmeni.
V Enoti za radioterapijo trenutno brez specialista
Povprašali smo tudi, kakšna je trenutna ekipa, ki dela na oddelku za onkologijo. Ravnikova nam je povedala, da imajo trenutno v Enoti za internistično onkologijo štiri specialiste internistične onkologije, v Enoti za paliativno oskrbo eno specialistko paliativne medicine, v Enoti za radioterapijo pa so trenutno brez svojega specialista. Da delo in razvoj enote potekata nemoteno jim pomaga kolega specialist iz tujine in kolegi radioterapevti iz Onkološkega inštituta Ljubljana. »Torej če povzamem, nas je 6 zdravnikov v stavbi za onkologijo. Da je delo v vseh ambulantah, ambulanti kemoterapiji in na oddelku seveda sploh mogoče, moramo tukaj upoštevati še vseh 24 medicinskih sester. V enoti za radioterapijo pa še 12 radioloških inženirjev in 3 medicinske fizike.«
Polna zasedenost obsevalnikov načrtovana v letu 2019/2020
V preteklosti so nam dejali, da si želijo v prihodnosti povečati število obsevanih bolnikov in obsevati tudi po 80 ljudi dnevno. Žal so zelo omejeni zaradi pomanjkanja zdravnikov specialistov radioterapije. Kader bodo povečali s prihodom novih specialistov radioterapije, kar pričakujejo v letu 2019 in povratkom iz porodniškega dopusta njihove dosedanje edine specialistke. O možnosti polne zasedbe obsevalnikov lahko razmišljajo šele po zagotovitvi svojih specialistov radioterapije. »Prvega dobimo šele v letu 2019, za dvoizmensko delo pa potrebujemo več kot 2 zdravnika specialista radioterapije. To željo lahko uresničimo najverjetneje konec 2019 ali 2020,« je dejala Ravnikova.
Planov veliko, zatakne se pri zdravnikih
»Pomembna bo zelo dobra organizacija, da bomo lahko z uresničevanjem začeli. Glede na obremenitve v Enoti za internistično onkologijo v lanskem letu, bomo morali razmisliti o celodnevnih aplikacijah sistemske onkološke terapije.« Sedaj so to izvajali samo dopoldan. Temu bodo po njenem mnenju najverjetneje sledile tudi ambulante. V Enoti za radioterapijo bi želeli pričeti z radikalnim obsevanjem novega področja – raka pljuč. Tukaj se ponovno zatakne pri zdravnikih, saj eden ne zmore opraviti vso delo.
Želja tudi oskrba na domu
Kar se tiče Enote za paliativno, so mnenja, da imajo dobre temelje za dokončno uveljavitev paliativne oskrbe bolnikov znotraj bolnice. Želja je paliativno oskrbo bolnikom omogočiti na domu, kar so pa cilji za prihajajoča leta. Seveda so tudi tukaj omejeni s kadrom – zgolj ena specialistka paliativne medicine v UKC MB.