V tožbi mariborskega župana Saše Arsenoviča zoper mestni svet zaradi odvzema ustanoviteljskih pravic v Javnem holdingu Maribor je danes na upravnem sodišču potekal narok v zvezi s predlogom za izdajo začasne odredbe za zadržanje izvajanja izglasovane spremembe. 

Arsenovič poskuša z upravnim sporom razveljaviti decembrsko odločitev mestnega sveta, ki mu je odvzel ustanoviteljske pravice v Javnem holdingu Maribor ter jih prenesel nase. O vsebini tožbe sodišče zaenkrat ni presojalo, saj še vedno teče rok za odgovor na tožbo.

Danes le o županovemu predlogu za izdajo začasne odredbe

Danes se je posvetilo le županovemu predlogu za izdajo začasne odredbe, s katero naj se do odločitve sodišča v tožbi zadrži izvajanje sporne spremembe. Da bi bilo zadržanje upravičeno, je treba dokazati, da bi bila z izvajanjem povzročena težko popravljiva škoda, in to je osrednje vprašanje, ki ga je na današnjem naroku poskušalo razčistiti sodišče.

Zagovornica župana Nina Zidar Klemenčič je ponovila, da je omenjena odločitev mestnega sveta v nasprotju z zakonoma o lokalni samoupravi in o javnih financah. Po njenih besedah je mestni svet izključno pristojen za ustanavljanje javnih podjetij, nadalje pa mora ustanoviteljske pravice v imenu občine izvrševati župan, ki je zakoniti zastopnik občine. V primeru, da se to prenese na mestni svet, obstaja nevarnost vmešavanja političnih interesov v upravljanje javnih podjetij in s tem nastanka nepopravljive škode, je dejala.

Zagovornik mestnega sveta Matjaž Ulčar je izpostavil, da je tudi župan politična figura in da je s prenosom ustanoviteljskih pravic v javnem holdingu na mestni svet poverjeno njegovo upravljanje na najvišji organ lokalne samouprave, ki za razliko od župana sprejema odločitve javno in z večino glasov. "Sprejeti akt zagotovo ni nezakonit," je poudaril in dodal, da je nujna sestavina akta o ustanovitvi holdinga tudi določitev pravil korporativnega upravljanja.

Arsenovič vztraja, da ne vidi razlogov za spremembo sistema

Arsenovič je kot priča obrambe ponovil, da javna podjetja po združitvi v holding poslujejo bolje in ne več v skladu s "parcialnimi interesi". Prepričan je, da se bo s prenosom ustanoviteljskih pravic na mestni svet ponovno pričelo politično vmešavanje v javna podjetja, najprej z menjavo nadzornikov in nato z drugimi kadrovskimi spremembami. "Ne vidim razlogov za spremembo sistema, ki sedaj dobro deluje," je dejal.

Težje je pojasnil, na podlagi česa točno sklepa, da se bo mestni svet, v katerem je sicer tudi 12 predstavnikov njegove liste, dejansko ukvarjal s kadrovskimi menjavami. "Politika deluje po principu moj-tvoj in ne po tem, kaj je dobro za skupnost," je dejal.

Na vprašanje sodnice Nevenke Đebi, zakaj bi on bolje zastopal interese mestne občine kot pa mestni svet, je znova izpostavil boljše poslovanje javnih podjetij v zadnjih dveh letih. "Rezultati so zgovorni. Tožbo sem vložil prav zato, ker ne želim, da se ogroža odlično delovanje holdinga," je dejal.

Sprememba razmerij

Sodni senat je po posvetovanju za zaprtimi vrati zastavil županu še eno vprašanje. Zanimalo ga je, če so se v času, ko je imel pravice v holdingu, znižali zneski na položnicah za občanke in občane. Arsenovič je odgovoril, da osnovno vodilo pri ustanavljanju holdinga ni bilo nižanje položnic, ampak uspešnejše kljubovanje podražitvam in drugim pretresom, kar jim je po njegovih ocenah tudi uspelo.

Sodišče bo svojo odločitev glede začasne odredbe sporočilo pisno, predvidoma v dveh tednih.

V mestnem svetu je medtem prišlo do spremembe razmerij. Kot danes poroča časnik Večer, je mestni svetnik SDS Alen Filipovič izstopil iz te stranke in bo po novem deloval kot samostojni svetnik. To pomeni, da je Lista Arsenovič za Maribor ponovno najmočnejša svetniška skupina v mariborskem mestnem svetu.

STA