Kljub protestom Umetnostne galerije Maribor (UGM) bo, kot vse kaže, mariborski dispečerski center nameščen v stavbi nekdanje SDK na Trgu Leona Štuklja. Kot so za STA pojasnili na ministrstvu za zdravje, se nobena od drugih predlaganih lokacij ni izkazala za primerno.
Dispečerski center zdravstva, ki bo eden od dveh načrtovanih v okviru nove organizacije nujne medicinske pomoči v Sloveniji, bo na mariborskem Trgu Leona Štruklja po načrtih ministrstva za zdravje začel delovati jeseni. “Sredstva za njegovo delovanje so bila že zagotovljena z aneksom št. 1 k splošnemu dogovoru za pogodbeno leto 2015,” so poudarili na ministrstvu.
V Ljubljani bo dispečerski center umeščen v objekt urgence Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana in bo po napovedih ministrstva za zdravje začel delovati predvidoma v prvi polovici naslednjega leta. Tudi zanj naj bi bila sredstva že zagotovljena. Poleg omenjenih že deluje satelit v Izoli, ki bo organizacijsko sodil pod okrilje ljubljanskega dispečerskega centra.
Ko so na ministrstvu objavili lokacijo mariborskega dispečerskega centra, je v javnosti završalo, saj je bila tam sprva načrtovana nova UGM, ki že več desetletij čaka na ustreznejše prostore.
Mariborska občina je ministrstvu za zdravje predlagala vrsto drugih lokacij v mestu, med drugim prostore Gasilske brigade na Cesti proletarskih brigad, prostore Karantene, bivše prostore centra za socialno delo in bivše prostore višje šole za gostinstvo in turizem, a ga očitno ni uspela prepričati.
“Ministrstvo za zdravje si je skupaj s predstavniki občine ogledalo poleg navedenih še dodatne predloge prostorov, kjer bi se potencialno lahko umestil dispečerski center. Ugotovljeno je bilo, da nobena od predlaganih lokacij ni primerna, skoraj vse zaradi neustreznosti prostorov oziroma neizpolnjevanja zahtev, ki jih morajo prostori za dispečerski center izpolnjevati,” so pojasnili na ministrstvu.
Na mariborski občini še niso seznanjeni z odločitvijo
Na občini z dokončno odločitvijo ministrstva še niso seznanjeni. Poudarjajo, da je dispečerski center državni projekt, objekt SDK pa v državni lasti, zato so možnosti občinskega posredovanja omejene. “Za UGM se bo našla rešitev, želimo pa si, da bi to naredili v dialogu in sodelovanju. Država bi lahko prisluhnila lokalnim potrebam in dispečerski center umestila v več nezasedenih prostorov v mestu, ki so v njihovi lasti,” so navedli na občini.
V UGM ob tem ponovno pozivajo državne in lokalne oblasti, da obravnavajo projekt nove UGM kot prioritetni investicijski projekt. V vladni SMC so na nedavni novinarski konferenci, ki jo je na Trgu Leona Štuklja priredila UGM, menili, da je mogoče v objekt SDK umestiti tako dispečerski center kot galerijo. Direktorica UGM Breda Kolar Sluga je za časnik Večer ocenila, da je takšna ponudba “nestrokovna in povsem neresna do naše dejavnosti”.
Z lokacijo na Trgu Leona Štuklja po poročanju Večera niso zadovoljni niti v sedanjem mariborskem dispečerskem centru. “Žalosti nas dejstvo, da nas niso vprašali za mnenje. Glede na to, da so vse službe v sistemu zaščite in reševanja v Mariboru na Cesti proletarskih brigad 21, se nam zdi, da je to bolj ustrezna lokacija. Tukaj je tudi zgrajena komunikacijska struktura,” je povedal glavni zdravstvenik enote nujne medicinske pomoči v mariborskem zdravstvenem domu Aleksander Jus.
STA
Lokalno