Na poti z Dobovca proti Radečam se nahaja vas Jelovo, v kateri živi nekaj manj kot 150 prebivalcev. Kljub majhnosti je vas poznana daleč naokoli, in to zaradi palčkov. V neposredni bližini ceste proti Kumu se namreč razprostira Dežela palčkov, kot sta največjo zbirko palčkov na prostem pri nas poimenovala Marinka Zorec in Jože Vitasovič, ki sta zaslužna za to neverjetno zbirko, ki po zadnjem štetju obsega že več kot 550 večjih in manjših raznobarvnih plastičnih figur.
Zbirka se povečuje iz meseca v mesec
Marinka nam je povedala, da je prve palčke kupila pred približno desetimi leti, od takrat pa se zbirka iz meseca v mesec samo povečuje. “Palčki so mi preprosto všeč. Nakupujeva jih povsod, kjer je to možno, nekateri so celo s Poljske in iz Romunije. Nekateri so čisto majhni, drugi visoki tudi do meter trideset.” Cene majhnih možicev, kot še dodaja Marinka, se gibljejo zelo različno, od 50 do 60 evrov, lahko pa tudi precej več.
Palčki so mi preprosto všeč. Nakupujeva jih povsod, kjer je to možno, nekateri so celo s Poljske in iz Romunije. Nekateri so čisto majhni, drugi visoki tudi do meter trideset.
Deželo palčkov si je v vseh teh letih ogledalo že ogromno ljudi. “V času epidemije je sicer obiska manj, nekateri pa še vedno pridejo. Za ogled jim ne zaračunavava vstopnine, vsi so dobrodošli. Prišli so celo iz Rusije in Amerike. Se pa najdejo tudi taki, ki kakšno figuro ukradejo. Njim pa privoščim, da se jim roka čimprej posuši,” še pravi Marinka in doda: “Prav vsi so mi ljubi. Ne morem reči, kateri najbolj. Sicer pa imam z njimi precej dela. Potrebno jih je vzdrževati, opleti travo in pokositi travnik, kjer se nahajajo. Kakšnega je potrebno tudi popraviti, prebarvati, …”
Rada bi odkrila tovarno, kjer jih izdelujejo
Ima pa Marinka eno veliko željo: “Rada bi odkrila tovarno, kjer jih izdelujejo. Tega pa mi nihče noče povedati. To sprašujeva novinarje, izletnike, šoferje, … Da bi vsaj videla, kako jih izdelujejo.”