Čeprav so kotlovnico Vrazova obnovili in porabo zmanjšali, pa stanovalci soseske na Pobrežju prejemajo izjemno visoke račune. Dober primer je gospod Jože Klobasa, ki za svoje 70 kvadratno stanovanje, prejema položnice, ki presegajo 400 evrov. Kot je povedal njegov sin, menita, da se poraba ne obračunava pravilno: »Ugotovili smo, da se nam ne obračunava pravilne porabe, po delilnikih, ki so bili nameščeni, zato smo jih tudi odstranili.« Račun za porabo tudi z kazenskim faktorjem je sedaj petkrat nižji.
Podjetje Proen, za del od 1066 stanovanj (ulica Veljka Vlahoviča 47-59), ki se ogrevajo iz kotlovnice Vrazova, opravlja delitev stroškov porabljene toplotne energije. V novembru, ko so izvedli delitev v skladu s pravilnikom, tako kot že oktobra, so ugotovili, da bodo posamezniki, katerih poraba toplote je bila povprečna, za ogrevanje plačali ogromne zneske. Zato so se v Proenu odločili, da porabljeno toploto razdelijo po kvadraturi stanovanj in ne, kot to zahteva pravilnik, v skladu s podatki iz delilnikov. To je zmotilo tiste stanovalce, ki stanovanja novembra sploh niso ogrevali.
»Do razlik prihaja zaradi več razlogov«
Kot je za maribor24.si razložil direktor Proena, lahko do takšnih razlik prihaja, zaradi različnih faktorjev. »Do problematike na tem objektu je prišlo zaradi sledečih razlogov: nezaupanje v obstoječo kotlovnico katero je renoviralo podjetje Petrol Energetika, nezadostno ogreti radiatorji (po prenovi se je pojavil problem, da si stanovalci radiatorjev ki so najbolj stran od kotlovnice niso uspeli ogreti v celoti), napačno zaračunavanje investicije kotlovnice (namesto po solastniškem deležu so obračunavali po porabi) in določeni dodatni stroški (solidarnostni sklad za neplačnike…),« pojasnjuje Simon Ribič. Hkrati pa dodaja, da je ravno zaradi naštetih razlogov, na teh objektih veliko etažnih lastnikov začelo ogrevati z drugim sistemom ogrevanja (klima, električni radiatorji, tudi toplotna črpalka) in posledično, so preostali ki so si ogrevali plačevali toliko večji strošek.
“Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli” namreč predpisuje, da se določen del porabe deli po kvadraturi (od 20 odstotkov do 40 odstotkov), določen del pa po merilnikih (lahko ali 80 odstotkov ali 60 odstotkov). Na tem objektu imajo določeno 20 odstotkov po kvadraturi in 80 odstotkov po delilnikih. Direktor Proena, je razložil tudi zakaj prihaja do takšne situacije, kot je bila konec preteklega leta, ko so do stanovalcev prišle visoke položnice: »V mesecu decembru je prišlo do anomalije, ko je na tem objektu kjer je 99 stanovanj bila situacija sledeča. V skladu s pravilnikom imajo etažni lastniki sporazum, da se 20 odstotkov obračunava po deležu kvadrature in 80 odstotkov po deležu po delilnikih, s tema da je bila poraba za mesec november za celotni blok je 30,27 MWh oz. 3.552,31 evra, večina stanovalcev je imela zaprte radiatorje (84 stanovanj popolnoma, 9 stanovanj si je ogrevalo zelo malo, 6 pa nekje normalno) – posledično je to pomenilo zelo veliko porabo za tiste ki so si ogrevali (80 odstotkov po delilnikih znese 2.841 evrov). Najbolj ekstremen je primer, kjer bi etažni lastnik za 56,12 m2 veliko stanovanje in porabo 212 impulzov po delilnikih plačal strošek 514,15 evra , kar je seveda nesprejemljivo in gre za anomalijo.«
Zaradi tega je podjetje Proen izdelalo obračun v celoti po kvadraturi obvestilo ustrezno ministrstvo z vprašanjem kaj storiti, obvestilo stanovalce in sklicalo sestanek etažnih lastnikov, da se jim je predstavila problematika. »Etažnim lastnikom, smo skušali pojasniti, da bi bilo bolje, da gredo na obračun 40 odstotkov po kvadraturi in 60 odstotkov po delilnikih, kar bi vsaj malo omililo ekstremne primere. Žal so se določeni etažni lastniki pritožili in nas prijavili na več različnih inšpekcij, tako bomo morali sedaj izvesti poračun in tem strankam zaračunati enormne stroške,« za konec dodaja direktor Proena Simon Ribič.
Lokalno