Med letoma 2005 in 2014 so na območju Evropske unije zaznali več kot 450 novih psihoaktivnih snovi. Trend porasta omenjenih snovi je prisoten tudi v Sloveniji, ki na tem področju skupaj z Italijo in Hrvaško sodeluje v projektu I-SEE. V okviru projekta so po državi vzpostavili šest info točk za testiranje vzorcev teh zdravju nevarnih snovi.
Sodelovanje med Italijo, Slovenijo in Hrvaško
V okviru evropskega projekta I-SEE želijo okrepiti izmenjavo informacij o novih psihoaktivnih snoveh med Italijo, Slovenijo in Hrvaško. Gre namreč za države, ki se nahajajo na razpotju vzhodno-zahodnih poti preprodaje teh snovi. Pri tem imajo pomembne vloge sistemi za zgodnje prepoznavanje, so predstavili na današnji novinarski konferenci Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki je nosilec projekta v Sloveniji.
Januarja zaznali pojavnost v Mariboru
Kot je povedala Andreja Drev z omenjenega inštituta, je prvi model takšnega sistema v Sloveniji zaživel leta 2005. Lani je začelo v Sloveniji delovati osem regijskih sistemov za zgodnje opozarjanje. Ti so se že izkazali za koristne, saj so v mariborskem centru januarja zaznali pojav metamfetamina na območju Maribora in okolice.
Od 26 vzorcev, v sedemih pristone psihoaktivne snovi
Eden od partnerjev v projektu I-SEE, nevladna organizacija Drogart – drugi partner je policija – je po državi vzpostavila šest točk, v katerih anonimno zbirajo vzorce novih psihoaktivnih snovi. Te nato analizira Nacionalni forenzični laboratorij. Prejšnje leto so analizirali 26 vzorcev, v sedmih so bile prisotne nove psihoaktivne snovi. V Sloveniji so sicer odkrili tri povsem nove tovrstne snovi.
Med letoma 2008 in 2013 se je po Evropi število zasegov novih psihoaktivnih snovi, o katerih so poročali, povečalo za sedemkrat. Leta 2013 so v sistemu zgodnjega opozarjanja Evropske unije poročali o 47.000 zasegih, katerih skupna teža je presegala tri tone. Leto kasneje so v okviru istega sistema prvič poročali o 101 novi snovi.
STA
Lokalno