Podnebne spremembe so v zadnjem desetletju izjemno vplivale na letno povečanje števila dni z izrednimi vremenskimi dogodki (močan veter, visok sneg, žled …). Ti tako niso več prisotni samo v zimskem času, ampak v vseh letnih časih. Res pa je, da je zaradi pogojev  kot so visok sneg, neprevozne ceste, led, nizke temperature, veter itd. odprava okvar v zimskem času še bistveno težja. Tako morajo biti delavci Elektra Maribor ne glede na letni čas, v stalni pripravljenosti za odpravo izrednih razmer na omrežju, tudi tistih, ki so posledica izrednih vremenskih razmer.

Kako se torej pri Elektru Maribor pripravljajo na zimo in pričakovano povečano število izpadov električne energije zaradi snežnih padavin?

“V Elektru Maribor gradimo bolj robustna omrežja, izvajamo redna in izredna vzdrževalna dela ter poseke, izdelan imamo Načrt zaščite in reševanja pred naravnimi in drugimi nesrečami, s katerim so podrobno opredeljene vse aktivnosti potrebne za hitro odpravo okvar: dežurna služba, pripravljenost na domu, pravočasno organiziranje zadostnega števila ekip (sklenjene so pogodbe za aktiviranje ekip tudi z zunanjimi izvajalci),” je pojasnila Karin Zagomilšek Cizelj iz Elektra Maribor.

Lani decembra zaradi snega skoraj izredno stanje

Obenem dobro sodelujejo tudi z Regijskimi centri za obveščanje ter občinskimi komunalnimi službami (pluženje cest), občinskimi gasilskimi enotami (odstranjevanje dreves po cestišču), ki zagotavljajo prevoznost cest, saj le s koordiniranimi skupnimi aktivnostmi lahko ukrepajo hitro in učinkovito.

V zadnji zimi je bilo sicer največ izpadov decembra 2017, ko je bilo že kar izredno stanje, zaradi močnega vetroloma na območju Pohorja in Kozjaka.

“Večje motnje v oskrbi pa smo imeli še novembra zaradi snega na Pohorju, januarja zaradi snega in vetra na območju Pohorja in Kozjaka in februarja ter v začetku marca zaradi snega in vetra na območju Pohorja. V zimi 2017/2018 smo, zaradi naštetih dogodkov, imeli 128 prekinitev oskrbe z električno energijo,” so še pojasnili.

Cilj vsaj 80 odstotkov omrežja pod zemljo

Na oskrbovalnem področju Elektra Maribor na srednje in nizko napetostnem nivoju že več let razen izjemoma, kadar to prostorska ureditev ne omogoča, ne gradijo več nadzemnega omrežja. “Podzemno omrežje gradimo na celotnem oskrbovalnem področju družbe. Trenutno imamo približno 50 % srednje in nizkonapetostnega omrežja pod zemljo. Do leta 2030 pa načrtujemo doseči vsaj 80 % delež,” so še pojasnili z Elektra Maribor.