Sestanka so se udeležile vse vodje regionalnih občin, da bi si zadali enotne cilje za delovanje na državni ravni in za črpanje evropskih sredstev. Na konstruktivnem zasedanju so se dogovorili, da vsak izmed županov poda svoje želje in naloge v državnem merilu, da bi jih izpolnjevali in realizirali skupaj. Dotične obveznosti so predvsem infrastrukturni projekti, ki imajo velik vpliv na gospodarstvo in turizem.
Povabilu na srečanje so se odzvali vsi
Udeležba pri informativnih dogovorih je bila celovita, prisostvovali so župani občin Hoče – Slivnica, Kungota, Lovrenc na Pohorju, Pesnica, Rače –Fram, Selnica ob Dravi, Starše, Šentilj, Miklavž na Dravskem polju, Lenart, Cerkvenjak, Sveta Ana v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveta Trojica v Slovenskih goricah in Ruše. Arsenovič je dejal, da so župani predstavili svoje občinske naloge in skušali najti enovite rešitve: »Meje so občinske, a ljudje se gibamo drugače in stvari, ki niso urejene predstavljajo naš skupni problem.« Janez Kramberger, župan Lenarta pravi, da takšna udeležba potrjuje željo po povezovanju: »Naredili bomo korak naprej, tudi kar se tiče javnih podjetij, ki so nam skupna, blagovnih znamk in tudi z delom na področju turizma.« Pozitivno vrednotenje srečanja je podal še župan Svete Trojice, David Klobasa, ki vidi v takšnem združevanju potencial za turistični razvoj Slovenskih goric.
Ideja o agenciji in skupni blagovni znamki
Skupna želja vseh županov je prepoznavnost regije Štajerske na mednarodnem nivoju, zato je v načrtu vzpostavitev družne blagovne znamke, ki bi jo mednarodno tržili. Predlagali so, da bi ustanovili agencijo, za katero želijo, da bi bila financirana ali iz državnih ministrstev ali iz evropskih sredstev. Tako bi se na pogodbeni osnovi povezali v jasnejšo strukturo, kjer bi bilo transparentno, kakšni so prispevki posamezne občine in kaj potrebujejo za svoje delo in razvoj. Tamara Šnofl, županja Kungote, pozdravlja nove povezovalne trende v slovenski lokalni politiki in meni, da se s takšnim združevanjem zadeve lahko prej premaknejo na bolje: »Upam da bo povezovanje naši občini prineslo pozitivne učinke pri komunalni infrastrukturi, trudili pa se bomo tudi pri razvoju turizma, kar je prioritetni paradni konj Kungote v prihodnje.«
Ključen za razvoj je turizem
Vsi župani v štajerski regiji se strinjajo, da bodo na tak način lažje razvijali svojo turistično ponudbo in posledično bolje tržili svojo prepoznavnost, kar doslej zaradi omejenih možnosti – predvsem zaradi pomanjkanja sredstev, ni bilo mogoče. Štefan Žvab, župan občine Šentilj, meni da bo regija zaživela z jasno zastavljenimi cilji in strategijo, da se bodo ob Mariboru razvijale tudi manjše občine: »Naša želja je predvsem na področju turizma, saj manjše občine nimamo te možnosti, da bi konkretno delali na turizmu – imamo pa določene projekte, ki jih lahko povežemo z Mariborom in postanemo bolj regijsko prepoznavni.«