Drava je tudi v Mariboru vse bolj zasuta s prodom in muljem, nastajajo vedno večji otoki, ki so popolnoma zaraščeni.  V Krajevni skupnosti Malečnik-Ruperče so podali predlog, da bi namesto urejanja novih, višjih brežin, za te uporabijo prod v sami Dravi.

Material prepovedano odvažati iz reke, urejajo ekološke otoke

Na Direkciji Republike Slovenije za vode so nam pojasnili, da se material lahko premešča znotraj Drave, ga pa je prepovedano odvažati iz struge zaradi Nature 2000. Dravske elektrarne Maribor so kot koncesionar zadolženi za zagotavljanje pretočnosti reke Drave, zato nas je zanimalo kako je poskrbljeno za to področje. “Proces sedimentacije v akumulacijskih bazenih redno spremljamo s hidrografskimi meritvami prečnih profilov, ki jih z ustrezno tehnologijo izvajamo sami na vsaki dve leti. V letošnjem letu pa bomo pričeli izvajati snemanje batimetrije celotnega dna akumulacijskih bazenov z več-snopnim globinomerom in na ta način bomo pridobili še popolnejše podatke,” so nam pojasnili na DEM.

“Predvidene ureditve uskladimo z deležniki v prostoru in pred izvajanjem del pridobimo dovoljenje za poseg v naravo. Ureditve izvajamo na sonaravni način in sledimo tipičnim rečnim krajinskim vzorcem,” pojasnijo na DEM.

Pet milijonov evrov vredna pogodba

Dravske elektrarne Maribor so krovno pogodbo o izvajanju storitev za ohranjanje energetskega potenciala akumulacij hidroelektrarn – kar pomeni odstranjevanje sedimentov – sklenile z družbo RGP decembra 2016 za obdobje petih let. Pogodbena vrednost je bila, kot so nam pojasnili, ocenjena na pet milijonov evrov za celotno obdobje. “Za vsako koledarsko leto se sklene aneks,  ki opredeli izvedbo projekta za vsako koledarsko leto, kjer se natančno opredeli vrsto del, količino in vrednost za tekoče leto,” pojasnijo.

Na podlagi potrjenega programa ter izdelane dokumentacije, DEM sofinancirajo izvedbo vzdrževalnih del v vrednosti 312.970 evrov na leto. Nadzor nad izvajanjem  del izvaja DEM skupaj s predstavnikom DRSV Sektor območja Drave Maribor. Dela se izvajajo v skladu z  naravovarstvenim soglasjem, večinoma v terminih od 15. 9. do 15. 11. v tekočem letu.

V letošnjem letu so do sedaj odstranili približno 25.000 kubičnih metrov sedimentov, predvidena količina v letu 2019 pa je približno 60.000.

Z navodilom, ki so ga prejeli v KS Malečnik-Ruperče, niso seznanjeni

Na DEM smo posredovali vprašanje, kaj menijo o navodilu, da morajo v KS Malečnik-Ruperče zvišati brežino reke s prodom, ki bi ga pripeljali na novo. Z omenjenim niso seznanjeni. Ob tem povedo, da je za določitev kako in kdaj se bo urejala tako imenovana stara struga reke Drave pristojna država oziroma njeni organi. “Dravske elektrarne Maribor pa smo zadolžene za sofinanciranje projektov in zagotavljanje biološko sprejemljivega pretoka (minimalni pretok je od 15. marca do 15. oktobra 10 m3/s, od 15. oktobra do 15. marca pa 5 m3/s, kar določa vodnogospodarsko soglasje in koncesijska pogodba – kontrolira pa Inšpektorat Republike Slovenije za okolje in prostor.”

Sedimenti niso zdravju škodljivi

Pojasnijo nam tudi, da je Drava v sedanjem času, predvsem po zaprtju Rudnika Mežica, bistveno bolj čista, kot je bila v preteklosti. Zavrnejo tudi, da bi bili sedimenti, ki jih odstranjujejo, škodljivi zdravju. “Naj pojasnimo, da je reka Drava je že zaradi svoje alpske narave  prodonosna, ob tem pa ima tudi precej pritokov, ki, posebej ob obilnejših padavinah, s seboj nosijo precej sedimentov. Na celotnem toku reke  Drave je 21 hidroelektrarn v verigi, kar pomeni tudi prav toliko večjih oziroma manjših akumulacijskih jezer. V vsakem akumulacijskem jezeru  se zaradi znižanja hitrosti vode usede del suspendiranih delcev – koliko – pa je odvisno od konfiguracije posameznega akumulacijskega jezera.”

Ob koncu dodajo še, da je kopičenje sedimentov v akumulacijskih jezerih svetovni problem in ni vezan samo na akumulacijska jezera reke Drave. V Dravskih elektrarnah Maribor sedimente, ki jih izvlečejo iz vodnega telesa, odlagajo predvsem na obrežja kje zgradijo ekološke otoke za ptice. Takšni so urejeni pred veslaškim klubom v Bresternici, pred hidroelektrarno Mariborski otok in otok v Koblarjevem zalivu ter otoki na Ptujskem jezeru.