Na tekmovanju sodeluje 13 ekip z 52 udeleženci iz celotne Slovenije. Udeleženci so lastniki gozdov, torej izključno neprofesionalni, ki opravljajo delo v gozdu. Tekma poteka v 6 disciplinah, in sicer menjava verige, precizni rez, kombinirani rez, podiranje na balon, kleščenje in podseki. Pri tekmi je pomembna hitrost, natančnost in varna izvedba. Glavna nagrada letos je motorna žaga. Razglasitev rezultatov bo potekala danes ob 17. uri.
S tekmovanjem se promovira varno delo
Čeprav gre za tekmovanje, pa osrednji namen takšnega dogodka ni le, kdo bo najboljši. ''Glavni namen v tekmovanju, kjer se pomerjajo lastniki gozdov, je predvsem varno delo. Na radgonskem sejmu, kjer veliko ljudi, je dobra priložnost za predstavitev varnega dela,'' je dejal Jože Mori, vodja sektorja za ukrepe v gozdih na Zavodu za gozdove Slovenije.
[[image_1_article_69293]]
Tekmuje tudi ekipa iz Maribora
Vodja ekipe iz Maribora je Toni Butolen. ''V ekipi so trije tekmovalci, ki so se na našem izbornem tekmovanju. Tekmujejo Matjaž Butolen s številko 11, Poldi Gajšek s številko 18 in Mitja Širec s številko 35. ''Pomembno je, da imamo pri podiranju drevesa znanje. ''Najbolj nevarne so odlomljene veje, ko začne drevo padati in priletijo dol. Pomembno je torej, da izberemo pravi kot in smer umika,'' je dejal vodja Toni Butolen.
[[image_3_article_69293]]
Z motorno žago se poklicno ne more kdor koli ukvarjati
Gregor Danev, direktor Zavoda za gozdove, razlaga, da je ob takšnem dogodku odlična priložnost, da si lastniki gozdov in obiskovalci lahko ogledajo, kaj vse je mogoče narediti z motorno žago, predvsem pa je pomembno, da vidijo zaščito pri takšnih opravilih. Ob polemiki, ali je dobro, da lahko kdor koli kupi orodje, kot je motorna žaga, direktor Zavoda za gozdove, odgovarja: ''Tukaj pridemo do teme svobode, gospodarskega interesa in tako naprej. Je pa ključnega pomena, da se ne more kdor koli poklicno s tem ukvarjati. Se pa tudi lastniki vedno bolj zavedajo, da če so usposabljanja in izobraževanja zastonj, da se jim to splača, saj tam dobro ponazorimo, kaj se zgodi v primeru napake.''
[[image_2_article_69293]]
Več vremenskih ujm je povzročilo nesreč pri delu v gozdu
Statistika kaže, da je vse več nesreč pri delu zaradi vse večjih vremenskih ujm v gozdovih. Potemtakem je v primeru vetrolomov in snegolomov priporočljivo, da si lastniki gozdov najamejo za to usposobljene izvajalce. Kot pravi Danev, je ''16 smrti v gozdu v lanskem letu občutno prevelika številka.'' Gregor Danev poziva lastnike gozdov: ''Udeležujte se naših izobraževanj in bodite previdni.Če se čutite, da niste dovolj usposobljeni, raje za to najemite za to usposobljenega izvajalca.''