Intenziteta mariborske občine v tkanju stikov in iskanju gospodarskih priložnosti ne pojenja. Marko Kovačič, svetovalec mariborskega župana Andreja Fištravca, se je mudil na Kitajskem, predtem je obiskal tudi beloruski Minsk. Maribor pa bo jutri obiskala delegacija iz kitajskega Ningboja, ki te dni obiskuje več mest po Sloveniji. Med drugim bodo obiskali Poslovno cono Tezno in podjetje TAM Europe,v Narodnem domu pa bo potekala predstavitev investicijskih priložnosti Maribora.
Kovačič z guvernerjem 37-milijonske kitajske province Shaanxi
Svetovalec mariborskega župana Marko Kovačič se je od 16. do 21. septembra mudil v Belorusiji in na Kitajskem. Srečanje v Minsku je bilo namenjeno pogovorom o investicijskih projektih na področjih energetike in javne infrastrukture. V kitajskem mestu Xi’an se je srečal s Shangguanom Jiqingom, županom tega devetmilijonskega mesta, in z guvernerjem province Shaanxi, Hu He Pingom, sporočajo z mariborske občine.
Nedvomno lahko srečanji označimo kot izjemen uspeh vodstva mariborske občine, saj se je Kovačič sestal z vodilnima človekoma te 37-milijonske, 206 tisoč kvadratnih metrov velike kitajske province. Za primerjavo; podoben diplomatski uspeh bi bil, če bi svetovalca mariborskega župana sprejel denimo predsednik vlade Republike Poljske.
Svetovalec se je s kitajskima sogovornikoma pogovarjal o sodelovanju na področju letalskih povezav in o prihodu poslovnih delegacij v Maribor. Trenutni strošek omenjenega šestdnevnega potovanja v Belorusijo in na Kitajsko znaša sicer okoli 1500 evrov, še sporočajo z občine.
Živahna mednarodna dejavnost tudi v Mariboru
14. in 15. septembra pa se je v Mariboru mudila šestčlanska delegacija mesta Wuxi s področja športa, kulture in izobraževanja zato so jih v mestu zanimale teme povezane s tem, so potrdili na občini. Dodajajo, da je občina delegacijo počastila z večerjo v gostilni Pri treh ribniki v višini 266 evrov. Drugih stroškov Mestna občina Maribor z delegacijo ni imela, delegacija si je sama poravnala stroške hotela in transporta, so še sporočili.
Pozitivni učinki kitajskih obiskov že vidni
Na mariborski občini pridajajo, da so učinki intenzivnih stikov s Kitajsko že vidni. Ob letošnji vzpostavitvi šole nogometa na Mariborskem Pohorju, ko se je nogometnega tabora udeležilo 40 kitajskih otrok, narašča tudi število kitajskih turistov. »Uradna statistika v poletnih mesecih (julij-avgust) kaže, da je povprečna poraba turistov v Mestni občini Maribor okoli 110 evrov, kamor se prišteva cena nočitve, hrane (v gostilni in trgovini), obisk športne ali kulturne prireditve.
Povprečni dnevni izdatek na turista vključuje vse izdatke, ki jih je imel turist med bivanjem v Sloveniji, in sicer za nastanitev, za hrano in pijačo v lokalih in trgovinah, za druge nakupe, za prevoz po Sloveniji, za kulturne, rekreativne in športne dejavnosti itd. Z 2.111 prenočitvami kitajskih turistov v letu 2015 je to zgeneriralo minimalno 244.310 evrov prihodkov za mesto Maribor. Samo za primerjavo: višina prihodkov šolanja mladih kitajskih nogometašev, ki so bili v poletnih mesecih dva tedna v Mariboru, je v višini okoli 30.000 EUR v to ceno niso vštete nočitve,« o pozitivnih učinkih obiska kitajskih turistov v lanskem letu in letošnjega obiska mladih kitajskih nogometašev pravijo na občini.
Do konca leta gospodarstvo v prvem planu
V Huai’anu so letos predstavniki občine podpisali sporazum o nadaljevanju aktivnosti za vzpostavitev tovarne baterij, katere odprtje je župan Fištravec v volilni kampanji najavljal že v letu 2014. Tukaj je še podpisan dogovor o sodelovanju med podjetjem Mizarstvo Fidler in družbo Jiusheng Holding Group, pa podpisan sporazum o nameravani investiciji za izgradnjo tovarne malih avtobusov v Mariboru. Omeniti velja še podpis sporazuma med Nigradovim podjetjem Nipa d.o.o. o trgovskem sodelovanju s podjetjem Fusheng. Maribor je sicer podpisal več sporazumov o sodelovanju z devetimi kitajskimi mesti in z nekaterimi še dodatne na drugih področjih.
Stroški potovanj preko 120 tisoč evrov
Stroški za potovanja v tujino so za najožje člane županove ekipe v treh letih Fištravčevega županovanja presegli 120 tisoč evrov. Gre za uradni podatek iz letošnjega julija. Javnost je sicer ob stroških zmotil tudi prestižni pridih občinskih potovanj na Kitajsko. Kot smo julija pisali na portalu Maribor24, so si na enem izmed letošnjih potovanj občinski predstavniki uredili nočitve v luksuznih hotelih, kot je denimo JW Marriott Hotel Hangzhou, ki je na portalu Tripadvisor rangiran kot drugi najboljši hotel izmed obstoječih 2258 hotelov v tem kitajskem mestu.
Kitajci odkrivajo vso Slovenijo
A Maribor ni edino slovensko mesto, ki je začutilo priložnost privabljanja kitajskega kapitala in ogromnega potenciala gospodarskega sodelovanja z azijsko velesilo. Nedavno je prve stike s Kitajsko navezal tudi Ptuj, prav te dni se v Sloveniji mudi delegacija iz kitajskega Ningboja. Obiskali so Ajdovščino, Novo Gorico in Koper ter Ljubljano, jutri se bodo mudili tudi v Mariboru in na Ptuju.
Iranski “faux pas”
Diplomatsko-gospodarska aktivnost mariborske občine pa včasih ne obrodi sadu. Zdrs se je zgodil pri poskusu navezave gospodarskih stikov z Iranom. Že za lansko leto napovedane in nato prestavljene poslovne konference z Iranom v Mariboru, kot kaže, tudi letos ne bo. Ko je lani odpadla predvidena poslovna konferenca z Iranom, so takrat na mariborski občini pojasnili, da so konferenco prestavili na željo nekaterih gostov, a da priprave aktivno potekajo.
Na poizvedovanje aprila letos, kako kaže z izvedbo konference, pa so na občini odgovorili, da je lani gospodarska delegacija pod vodstvom ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška obiskala Iran: »Na državnem nivoju je bilo v sled temu dogovorjeno, da bo v letošnjem letu prišla v Slovenijo močna gospodarska delegacija Irana. MO Maribor je v stiku z iranskim veleposlaništvom v Sloveniji in bo v okviru visokega obiska v Sloveniji organizirala ločeno poslovno srečanje v Mariboru.« Dodali so še, da datum obiska še ni določen, o vseh aktivnostih pa da bodo pravočasno obvestili zainteresirane javnosti in medije. Ko smo o obisku iranskih gospodarstvenikov povprašali ministrstvo za gospodarstvo, ki bi se naj dogovorilo za visok obisk, so nam presenečeno odgovorili, da o tem ne vedo nič in da letos takšen obisk ni v načrtu.
Jeseni v Mariboru veliki mednarodni konferenci
Je pa vodstvo mariborske občine, kot kaže, izdelalo konkretne načrte z ruskim Sankt Peterburgom, kjer se tudi večkrat mudijo občinske delegacije. Kot so na občini najavili že aprila letos, so se s St. Peterburgom dogovorili za soorganizacijo poslovnega foruma slovanskih mest, ki bi se naj predvidoma oktobra odvil v Mariboru. Za to jesen so v Mariboru najavili tudi srečanje s predstavniki in gospodarstveniki vseh pobratenih oz. partnerskih mest, na konferenco pa naj bi povabili tudi kitajske partnerje.