V prostorih Mariborske razvojne agencije (MRA) so danes odprli nove sodelovalne prostore oz. Coworking Maribor, ki bodo po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška spodbujali razvoj novih poslovnih idej. Državna sredstva pa bodo nakazana le, če se bodo coworking projekti v regiji povezali.
Direktor MRA Božidar Pučnik pričakuje, da se bo v prostorih Coworking Maribor “iskrilo od idej”. Novi coworking projekt, namenjen aktiviranju podjetniškega potenciala v regiji, so vzpostavili v okviru programa spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico, ki ga financira ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo. Gre za sredstva iz obljubljene državne pomoči regiji, ki jih je leta 2013 obljubila vlada Alenke Bratušek.
V Coworking Maribor je trenutno okoli 30 delovnih postaj, ki bodo na voljo v brezplačno uporabo posameznikom s problemskega območja. Uporabnikom bodo nudili tudi strokovno pomoč, hkrati pa naj bi podpirali tudi že obstoječe coworking projekte na tem območju.
Da je treba v program vključiti že obstoječe coworking projekte, je poudaril tudi minister Počivalšek. “Verjamem, da bodo tudi coworkingi na tem prostoru udejanjali osnovno misijo ustanovitelja coworkinga Brada Neuberga, torej odprtost, sodelovanje in medsebojno učenje, ki naj pripelje do novih poslovnih izzivov in priložnosti, zato da bo na tem področju začela teči neka nova gospodarska zgodba,” je dejal.
Minister je pojasnil, da bodo 630.000 evrov vredno pogodbo, ki so jo podpisali z MRA, realizirali v petletnem obdobju in v sodelovanju z ostalimi coworking projekti s tega prostora. “Nihče doslej ni dobil še niti evra. Pogodba je podpisana in pogoj za realizacijo pogodbe je sodelovanje različnih coworkingov,” je poudaril.
Minister si je danes ogledal tudi prostore Tkalke, ki je po besedah državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Tadeja Slapnika največji coworking prostor v Sloveniji. “Verjamem, da je to pomembna zgodba o uspehu, ki lahko da smernice za vso državo,” je dejal minister. “Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo si bomo prizadevali, da bomo te projekte podprli. Vendar pa pričakujemo, da se bodo vsi coworkingi na tem prostoru povezali, zato da bomo lahko pogodbo z MRA tudi realizirali,” je dodal.
Organizacije v Tkalki so po besedah vodje Centra alternativne in avtonomne produkcije (CAAP) Karoline Babič pripravljene na povezovanje in sodelovanje. “Zadovoljni smo, da je minister prepoznal našo hišo kot take vrste aktivnost, ki je pomembna za mesto. Zadovoljni smo tudi, da je obljubil, da se bodo coworking sredstva v Mariboru in okolici realizirala skozi povezovanje ali pa se ne bodo realizirala,” je dejala.
“Strinjamo se, da je MRA izvajalec ukrepov državne pomoči. Ne strinjamo pa se, da je tudi izvajalec vsebin,” je še pojasnila Babičeva. Pričakuje, da bo MRA del sredstev, ki jih bo dobila od ministrstva, razdelila z javnim razpisom ostalim coworking projektom in da se bodo vsebine izvajale na različnih lokacijah.
Na novinarsko vprašanje o nadaljnji realizaciji obljubljene državne pomoči Mariboru in okolici je minister odgovoril, da so “zadeve v pripravi”. To naj bi se nanašalo tudi na razpis za start-up podjetja, ki ga je oktobra najavila MRA. “Morate vedeti, da smo na našem ministrstvu v zadnjem času imeli stampedo različnih ministrov in da se morajo najprej na ministrstvu zadeve konsolidirati v kadrovskem smislu. To zdaj počnemo in verjamem, da bomo to zadevo, ki je bila zastavljena oktobra, tudi realizirali,” je dejal Počivalšek.
STA