Maja letos, je minister za zdravje Aleš Šabeder podpisal soglasje k dokumentu Poklicne kompetence in aktivnosti v dejavnosti zdravstvene nege. Tako je bil narejen nov korak k dokončni implementaciji novele Zakona o zdravstvene nege. Že desetletje se borijo za odpravo krivic, ki se dogajajo sestram. S tem mesecem pa so začele veljati prenovljene poklicne kompetence izvajalcev v zdravstveni negi.
38. člen zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravstveni dejavnosti določa in ureja področje srednjih medicinski sester, ki so izvajale aktivnosti in kompetence diplomiranih medicinski sester na svojih delovnih mestih in to več kot 50% svojega delovnega časa in do sedaj niso zato dobile ustreznega plačila.
In kje je težava?
Srednje medicinske sestre (v nadaljevanju SMS) so po letih izkušenj usposobljene za marsikatero delo, ki ga sicer opravljajo diplomirane medicinske sestre ( v nadaljevanju DMS ) a jim to, v kolikor nimajo 12 let izkušenj ali več, ni več dovoljeno delati. Tu se pojavi težava, saj na zdravstvenem področju beležijo velik manjko. Tako SMS ne smejo več opravljati nalog DMS, kar pa lahko kmalu privede to porušitve celotnega sistema.
»Vemo, da nam vedno več kadra beži v tujino ali iz poklica. Mladi, ki se šolajo v srednjih zdravstvenih šolah, po končanem šolanju ne želijo delati v tem poklicu,« pove Danilo Švarcl.
Tiste, ki v zadnjih 15 letih vsaj 12 let polovico delovnega časa opravljanje delo DMS, bodo lahko pridobile potrebne licence in bodo lahko svoje delo nemoteno nadaljevale, v kolikor bodo opravili poseben preizkus usposobljenosti. Za pridobitev licence pa imajo čas štiri leta. Vse ostale bodo razporejene na delovne mesta, v skladu z izobrazbo, ki jo imajo.
Sedaj veljavni normativi stari več kot 30 let
Že iz leta 2013 je v stavkovnem sporazumu dogovorjeno, da so za varno in kakovostno delo potrebni novi kadrovski normativi (saj so zdaj veljavni stari več kot 30 let), ki bodo postopoma zvišali število zaposlenih, da ti, ki so v sistemu ne izgorijo še bolj kot so že. Govorili smo s predsednikom regijskega odbora Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije – Maribor Danilom Švarclom, ki nam je pojasnil kaj to pomeni v praksi: »To pomeni manj nadurnega dela, boljše delovne pogoje in seveda posledično večje zadovoljstvo naših uporabnikov. Za to kako prepoznati in izmeriti koliko dodatnega kadra bi potrebovali, pa je potreben omenjeni dokument, katerega vsebina morda res ni optimalna, a je potrebna glede na to, da imamo v ZN dvostopenjsko izobraževanje in glede na to, da se stroka ZN nenehno razvija. Tudi potrebe naših uporabnikov so vse bolj zahtevne. V samo vsebino se sindikati nismo spuščali saj je to stvar stroke ZN in MZ.«
Zgodilo se je to, česar so se najbolj bali
Pojasnil nam je tudi glavne težave: »Tam kjer so že od leta 2004 upoštevali nove smernice in kjer se kasneje niso preveč držali zloglasnega ZUJF-a, so imeli dobro podlaga za organizacijo dela v skladu z novim dokumentom. Tudi tam kjer so leta 2011 prepoznali vrednost dela SMS, so v skladu z Aneksom h KP, zaposleni dobili kombinirane pogodbe SMS/DMS. Žal se to ni zgodilo v veliko primerih zaradi znane »slovenske faušije«. Tam ni nobenih težav. Zgodilo se je pa to kar smo se najbolj bali. Še večji razdor med zaposlenimi v zdravstveni negi.«
Po informacijah, ki so jih pridobili na Sindikatu delavcev v zdravstveni negi (zn) Slovenije tekom zadnjih dveh mesecev, so se v večini zavodov resnično trudili slediti smernicam tega dokumenta, kar je po njegovih besedah lahko zelo težko: »Je pa v nekaterih primerih prišlo do nasprotovanja tudi s strani srednjega menedžmenta oziroma neposrednih vodij ZN. Ponekod so bili direktorji in strokovni direktorji, tudi zdravniki in pomočniki direktorjev za ZN veliko bolj velikodušni, kot omenjeni neposredni vodje. Zdaj so se jim pridružili še zdravniki oziroma zdravniške organizacije, ki se vtikujejo v delo in organizacijo zdravstvene nege. Prav tako v vsebino kompetenc,« dodaja.
»Naše želje so, da se čimprej uredi status medicinskih sester, ki postajajo/mo deficitarni poklic, tako z razmejitvijo dela, dobrimi delovnimi pogoji in ustreznim plačilom za svoje težaško in odgovorno delo.«
In kaj menijo medicinske sestre?
Govorili smo z Andrejo, ki v UKC dela osem let: »Iskreno, kaj se tiče kompetenc se pri nas zaenkrat še enkrat ne upoštevajo, saj to nikakor ni izvedljivo zaradi pomanjkanja kadra. Mislim, da bi se tega morali bolj zavedati, da na takšen način prinašajo samo slabo pacientom, pa zagotovo tudi sestram. Kolikor sem seznanjena pa naj ne bi smeli več previjati ran, aspirirati skozi traheo, vstavljati katetrov in podobno.. Zase lahko zagotovo rečem, da znam ta dela opravljati enako kot diplomirana sestra, leta izkušenj zagotovo prinesejo svoje.«
V UKC Maribor trenutno pripravili 56 novih pogodb
»S tovrstnimi težavami se srečujemo in smo v stanju reorganizirati procese izvajanja aktivnosti zdravstvene nege po posameznih področjih,« so ob tem pojasnili v UKC Maribor in dodali, da so dolžni izvajati varno in kakovostno zdravstveno nego. »Predvsem je pomembna sprememba organizacije dela, ki je na določenih področjih že vrsto let nespremenjena in trenutno to zahteva organizacijska znanja na posameznih področjih.«
V UKC Maribor so zaenkrat pripravili 56 novih pogodb o zaposlitvi, kot pojasnijo, srednje medicinske sestre, ki so bile razporejene na diplomirano medicinsko sestro zaradi izvajanja aktivnosti in kompetenc DMS, niso v finančno slabšem položaju, saj je delodajalec za vse, v okviru zakonskih dopustnih možnosti, poiskal ustrezne rešitve.
Povprečna bruto plača v UKC Maribor na mesec:
– Diplomirana medicinska sestra 2.276,23 evrov
– Srednja medicinska sestra 1.758,14 evrov
»Država bi se morala zavedati kaj to pomeni za zdravje prebivalcev«
»Verjamem da si pacienti želijo dobro izobraženo medicinsko sestro. Vendar bo brez ustreznih rešitev pomanjkanje kadra vedno hujše. Država bi se morala zavedati kaj to pomeni za zdravje njenih prebivalcev in se končno odločiti kam bo plul naš zdravstveni sistem. Pacient, bolnik, varovanec,.. za kakovostno in varno obravnavo ob sebi potrebuje srednjo medicinsko sestro in diplomirano medicinsko sestro. Razdor med medicinskimi sestrami ni dober za nikogar,« pove Švarcl ob koncu.