Kot smo pred časom poročali, v Sloveniji, tudi v Mariboru, beležimo porast uporabe novih sintetičnih drog. Žal gre velikokrat za droge, ki so cenovno dostopne. V lanskem letu so v Sloveniji analizirali nove psihoaktivne snovi v kar 100 primerih. Prepovedane droge v življenju užije okoli 28 odstotkov ljudi starosti od 15 do 64 let.
Povečano eksperimentiranje z različnimi psihoaktivnimi snovmi
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so opozorili, da se ob koncu šolskega leta ter začetku počitnice lahko poveča eksperimentiranje z različnimi psihoaktivnimi snovmi ter novimi in prepovedanimi drogami. »Eno izmed pomembnih obdobij pa je tudi prehod iz osnovne v srednjo šolo, ko se mladostnik sooči z vrsto novih izzivov, tako na področju socialnih stikov kot na akademskem področju,« pojasnjujejo.
Simona Šabić iz DrogArta svetuje vsem, ki sumijo, da nekdo od njegovih bližnjih posega po psihoaktivnih snoveh, da se v miru najprej pogovorijo in poskusijo ugotovili ali gre na ravni eksperimentiranja ali redno uporabo, ter ali oseba pozna tveganja. Pomoč poiščite čim prej.
Bodite previdni
Velikokrat gre za zastrupitev na zabavnih prireditvah, zato na NIJZ svetujejo, da ne uživate neznanih snovi in pijač, ki jih nudijo neznane osebe, pijač iz že odprtih plastenk in svoje pijače ne puščajte brez nadzora. V kolikor opazite, da se nekdo v vaši družbi počuti slabo, čuti omotico, zaspanost in celo motnje zavesti, pokličite zdravniško pomoč ali mu pomagajte, da varno pride do doma.
Zmanjšajmo tveganja zaužitja neznanih drog
V Mladinsko informacijsko-svetovalnem centru INFOPEKA, Ob železnici 16 v Mariboru, vsak delovni dan od 10. do 18.00 ure oziroma v petek do 16.00 ure, sprejemajo vzorce za laboratorijsko analizo. S preiskavami želijo zmanjšati tveganje zaplete zaradi zaužitja neznanih drog in nevarnih primesi.
Za informacije o tveganjih povezanih z uporabo novih in sintetičnih drog ter pomoč se lahko obrnete na DrogArt na telefonsko številko 041/730-800 ali Center za preprečevanje odvisnosti na 031/744-494.
Lokalno