Vse več je ljudi, ki zapuščajo Slovenijo zaradi želje po boljšem življenju. Med njimi je tudi Mariborčanka Maja Pšajt, ki se je za ta korak odločila v začetku letošnjega leta. Preselila se je na enega izmed Kanarskih otokov – Fuerteventura, ki je od Maribora oddajen več kot 4 tisoč kilometrov in ima neskončno dolge peščene plaže.
Pogrešam slovensko hrano in okolje. Prej se mi je zdelo nemogoče, kako pa bi lahko pogrešala zeleno naravo, ko pa bom imela morje in pesek.
Eden izmed razlogov za Majin odhod je želja doživeti nekaj novega, kar v Sloveniji ne bi mogla ter predvsem preizkusiti samo sebe. Kanarske otoke je predlagal njen partner Dragan, ki jih je pred tem že obiskal. »Pogrešam slovensko hrano in okolje. Prej se mi je zdelo nemogoče, kako pa bi lahko pogrešala zeleno naravo, ko pa bom imela morje in pesek,« je povedala Maja Pšajt. Razlike med državama so velike, med drugim v hrani, ki je v veliki meri uvožena. V največji meri se uporablja javni prevoz in kolesa, veliko se uporabljajo tudi taxiji. Izstopata pa predvsem letalski in pomorski promet.
.be
Ljudem ni težko odšteti nekaj več denarja za njihov videz in boljše počutje, davek samo 5%
»Če si usmerjen v turizem, lahko imaš službo že v enem dnevu.« Na Kanarskih otokih prevladuje povpraševanje po gostinstvu, saj je turizem zelo razvit. »Občina, ki največ pridobi iz turizma, veliko vloži v izgled mesta ter razne dogodke. Nikjer ni plačljivega parkirišča. Tudi urejanje česarkoli na občini je zelo enostavno in hitro.« Zelo pomembno je obvladati jezik, saj je v nasprotnem primeru težje dobiti službo. Veliko je hotelskih ter apartmajskih kompleksov, kjer je veliko povpraševanja po animatorjih, zelo iskane so tudi čistilke, receptorji, vozniki taksijev, pasji frizerji in oskrbovalci bazenov. Majina trenutna služba je delo v kozmetičnem salonu.
Veliko povpraševanja po animatorjih, zelo iskane so tudi čistilke, receptorji, vozniki taksijev, pasji frizerji in oskrbovalci bazenov. Majina trenutna služba je delo v kozmetičnem salonu.
Povedala nam je, da so ljudje bolj urejeni kot v Mariboru. Ker je celoletna sezona sandalov, je največ dela z manikurami, pedikurami in depilacijami. »Tukaj ljudem ni težko odšteti nekaj več denarja za njihov videz in boljše počutje. Cene storitev so približno enake kot v Sloveniji, vendar je davek do države le 5%.«
Maja skupaj s francoskima zakoncema Davidom in Virginio ustvarja nove zgodbe na kozmetičnem področju.
Razlika v hrani precejšna, razlikujejo se tudi ljudje, ki živijo lahkotnejše
Zaradi podnebja in narave je proizvodnja hrane skoraj nemogoča. Hrana je v večini uvožena. Ljudje veliko posegajo po tradicionalnih omakah na osnovi česna in kanarskem krompirju, rižoti – paelli, za desert pa izberejo značilni rum z medom.
»Manjka mi npr. bučno olje, vegeta, naše odlične klobase, paštete in predvsem domača zelenjava. Nedeljskega kosila tukaj ne poznajo.« Način življenja je čisto drugačen, normalno je imeti le en prost dan v tednu in delati v dveh izmenah.
Maja je dejala: »Manjka mi npr. bučno olje, vegeta, naše odlične klobase, paštete in predvsem domača zelenjava. Nedeljskega kosila tukaj ne poznajo.« Način življenja je čisto drugačen, normalno je imeti le en prost dan v tednu in delati v dveh izmenah. Kosila so obarvana morsko. Velika razlika je opazna tudi pri ljudeh. »Navajena sem organiziranih, resnih, velikokrat tečnih ljudi v nenehnem hitenju. Tukaj je situacija drugačna. Ljudje niso pod stresom, vse se zdi lahkotno in lahko si pozitivno naravnan.«
Zdravstvo slabše razvito, a ljudje skoraj niso bolni
Maja na srečo še ni potrebovala zdravnika, a prijatelji so jo opozorili, da ni najbolje če resno zboliš, saj je zdravstvo slabše razvito kot pri nas. Medicinske sestre so redke, zdravnik opravlja večina dela sam, vključno z administracijo. »Zdravniki si vzamejo čas, dolgo čakaš na vrsto. Je pa res, da je tukaj bolezni bistveno manj, ljudje skoraj niso bolni, ne poznajo angin, grip in podobno.« Zanimivo je tudi to, da tam dodatnega zavarovanja ne poznajo.