Mariborski spletni medij Maribor24.si vsak teden opravi osrednji intervju o aktualnih temah v mestu in okolici. Ta teden smo, glede na lokalne volitve, opravili intervju z  Matevžem Frangežem, nekdanjim poslancem in kandidatom za župana na prejšnjih volitvah.
Kako bi ocenili izid prvega kroga volitev, kaj je zaznati iz volje mariborskih volivcev? Bi si upali napovedati rezultat drugega kroga?
Rezultata se bojim. Danes ponoči sem sanjal, da je zmagal Kangler.
Zakaj je v Mariboru tako nizka volilna udeležba?
Vstaje so rodile upanje, da ljudje želijo soodločati. Takrat sem bil prepričan, da bo že na nadomestnih županskih volitvah rekordna udeležba. Žal se to ni zgodilo ne takrat in ne prejšnjo nedeljo. Mislim, da ljudje od politike preprosto ničesar več ne pričakujejo. Iz razočaranja v razočaranje so se naučili, da je pametno imeti nizka pričakovanja. Verjamemo, da njihov glas nič ne pomeni in da je pravzaprav vseeno, kdo zmaga. Ker s(m)o na koncu vsi isti.
Pred letom in pol ste izgubili proti aktualnemu županu. Kaj je takrat prevagalo k zmagi Fištravca?
Da sem politik. Ljudje so glasovali proti politiki. Danes mi je jasno, da nisem imel šans proti nekomu, ki se je uspešno predstavljal kot vstajniški kandidat. Bila je dilema med politikom, članom etablirane tradicionalne stranke, in nekom, ki mu je javnost priznala vstajniški pedigre. Čeprav sem bil eden prvih mariborskih vstajnikov, saj sem Kanglerju nasprotoval od njegove prve zmage. Opozicija sem mu bil tudi leta 2010, ko je na volitvah gladko zmagal v prvem krogu.
A vstaje sem razumel kot nekaj svetega. Kot družbeni revolt – ne proti radarjem – ampak proti mentaliteti, ki nam je ugrabila mesto in se arogantno polastila njegove duše.
A vstaje sem razumel kot nekaj svetega. Kot družbeni revolt – ne proti radarjem – ampak proti mentaliteti, ki nam je ugrabila mesto in se arogantno polastila njegove duše. Zato si nisem niti drznil s poizkusom, da jih marketinško in politično uzurpiram, čeprav so desničarski mediji pisali o tem, da sem eden od organizatorjev. In čeprav so mi nekateri to svetovali. Na ulicah so bili levi, desni in vsi vmes. Na ulicah je bil Maribor.
Kaj aktualnemu županu lahko priznamo, da je uspel premakniti, urediti? Kaj je zamudil?
Verjetno sem bil lani septembra med prvimi, ki sem javno opozoril na sence njegovega županovanja in vlogo njegovih svetovalcev. Tudi danes mi marsikaj ni všeč. Kljub temu mislim, da je Mariboru vrnil neko normalnost in fokus na prave razvojne izzive.
Verjetno sem bil lani septembra med prvimi, ki sem javno opozoril na sence njegovega županovanja in vlogo njegovih svetovalcev. Tudi danes mi marsikaj ni všeč. Kljub temu mislim, da je Mariboru vrnil neko normalnost in fokus na prave razvojne izzive.
Kot nekdanji poslanec sem delal tako s Kanglerjem kot s Fištravcem. S Kanglerjem se ni dalo sodelovati, ker se z njim ni dalo pogovarjati. Dialog si je on vedno predstavljal kot diktat s povišanimi toni, kjer ima besedo on in nihče drug. Na drugi strani je bilo s Fištravcem mogoče dobro sodelovati. V zadnjem letu mojega poslanskega mandata smo bili uspešni vsaj pri dveh stvareh, pri katerih smo uspešno sodelovali: pri urejanju razvojne pomoči za Maribor in okolico ter odpravljanju nerazumnih zapletov v zvezi z njo in pri zagotovitvi dodatnega sofinanciranja za Festival Lent, da je mesto festival letos lahko izpeljalo.
V času demonstracij ste bili poslanec in predsednik mestnega odbora SD Maribor. Kako je sploh lahko prišlo do postavitve radarjev?
Osem let sem bil mariborski mestni svetnik. Že v času prvega Kanglerjevega mandata je postalo očitno, da gradiva bere le še nekaj svetnikov opozicije in peščica kritičnih, a dovolj discipliniranih svetnikov koalicije. Vse ostalo je opravil glasovalni stroj. Mestna uprava je radarje dobesedno imputirala takšnemu mestnemu svetu, ki v večini niti ni razumel, za kaj gre. Pri tem je tudi mestna uprava naredila toliko procesnih napak, da projekt ni mogel zdržati. Morda se spomnite, da sem pred vstajami spisal prijave KPK, Računskemu sodišču in Ministrstvu za finance kot skrbniku javno – zasebnih partnerstev. Vse tri institucije so pritrdile ugotovitvam, zaradi katerih bi morala biti pogodba med Mestno občino Maribor in Iskro Sistemi že zdavnaj nična. Pogodba je bila spisana na tako škodljiv način za Mestno občino Maribor, da si Kangler pri tej točki zasluži vsaj resen postopek zaradi nevestnega opravljanja dela.
Če bi Iskra Sistemi iztožila pogodbeno kazen po tej pogodbi, gre mesto v stečaj. Če zadaj ni bilo korupcije, je bila v nebo vpijoča malomarnost.
Če bi Iskra Sistemi iztožila pogodbeno kazen po tej pogodbi, gre mesto v stečaj. Če zadaj ni bilo korupcije, je bila v nebo vpijoča malomarnost. Oboje je razlog, da Kanglerju ob ponovnem naskoku mesto reče glasen Ne! Pri tem se ni mogoče sklicevati ne na Mestni svet in ne na strokovne službe. Župan je varuh zakonitosti. Ne pravim, da se je dilal za provizije, čeprav tega tudi ne izključujem, očitno pa je, da je opustil vsakršno dolžnost ščititi interese Mestne občine Maribor.
Zakaj se je po vašem mnenju samo vaša stranka odločila za odstop svojih svetnikov, ostali so ostali do konca mandata?
Zato, ker nismo mogli ostati ravnodušni ob jasni zahtevi za razpustitev Mestnega sveta. Sam sem spisal gradivo in z dr. Križmanom razvil scenarij, po katerem bi z odstopom večine mestnih svetnikov prišlo do razpustitve Mestnega sveta po zakonu. Ker te volje ni bilo, so se naši svetniki preudarno odločili, da vrnejo mandate ljudem. Potem, ko je vseh enainštirideset kandidatk in kandidatov na listi zavrnilo prevzem mandata, so bile za ta štiri mesta razpisane volitve.
Tudi nekateri v moji stranki so me takrat imeli za norca, volitve pa so v Mestni svet vrnile Socialne demokrate z osvojitvijo vseh štirih mest. Višek arogance pa sem videl v tem, da so na ta mesta kandidirale tudi druge liste in stranke v Mestnem svetu.
Tudi nekateri v moji stranki so me takrat imeli za norca, volitve pa so v Mestni svet vrnile Socialne demokrate z osvojitvijo vseh štirih mest. Višek arogance pa sem videl v tem, da so na ta mesta kandidirale tudi druge liste in stranke v Mestnem svetu. Tiste, ki so brez sramu vztrajale pri svojem mandatu in ki so šest let servilno pritrjevale Kanglerju.
Imamo kar nekaj novih poslancev iz Maribora. Kaj bi lahko označili za svoj doprinos Mariboru v svojem mandatu? Kaj bi lahko svetovali pri delu novim poslancem iz Maribora, da bi lahko koristili mestu?
Sodelujte med seboj. Pozabite na strankarske bariere, ker so pri skrbi za domači kraj nebistvene. Pogost vtis, da nismo naredili nič, me prizadene. Nekaterih stvari si tudi sam ne pustim vzeti, pa čeprav se nisem nikoli slikal na otvoritvah in rezal trakov. Visoka podpora EPK-ju, tudi infrastrukturnemu delu, ki bi ga mesto lahko izpeljalo, če bi pripravilo projekte.
Moja napaka je verjetno to, da za to nisem skliceval novinarskih konferenc in organiziral foto terminov.
Mariborska knjižnica bi danes lahko stala, denar smo zagotovili. Stadion danes ne bi bil prenovljen, če ne bi trije mariborski poslanci pri ministru za šolstvo moledovali, da ne ustavi financiranja, kar bi glede na šerifovsko vodenje projekta verjetno moral storiti. Ponosen sem, da danes Mariborska livarna še vedno dela in da imamo v mestu nove investitorje. V teh in podobnih primerih sem pomagal. Moja napaka je pa verjetno to, da za to nisem skliceval novinarskih konferenc in organiziral foto terminov.
Gospodarsko stanje Maribora nekako ne more okrevati. Kako gledate na ukrepe prejšnje vlade, na 66 mio podpore regiji? Kako bi lahko naredili mariborsko regijo konkurenčnejšo? Imeli ste zanimiv predlog o cenejši elektriki v regiji »pridelani« doma.
Jaz verjamem, da ima Maribor dobre pogoje, da postane super mesto. Graditi pa moramo na njegovih prednostih. Imamo fantastičen agregat čiste, zelene energije, ki teče skozi mesto. Imamo dobro lego za razvoj logistike in industrije. Imamo industrijsko tradicijo in ljudi, ki znajo delati. Imamo univerzo in izjemno ustvarjalnost mladih, ki na nekaj žariščih v mestu že kaže na preporod. Imamo mesto, v katerem je čudovito živeti in kjer si v nekaj minutah iz centra sredi čudovite narave.
Razumejo, da ne morejo tekmovati v nizkih davkih, ker ljudje terjajo socialno varnost, vrtce in šole, skrb za starejše, lahko pa tekmujejo v visoki kakovosti življenja, turizmu, odprtosti in dobrem logističnem položaju. Ko so to spakirali v prepoznavno blagovno znamko novega Kolorada, so začeli privlačiti nove investitorje. Če mene vprašate, je to odličen vzor tudi za Maribor in Slovenijo.
To je danes asset. Rabimo pa malo poguma, da vidimo mesto brez teh sivih očal. Da se namesto tarnanja začnemo pogovarjati o njegovih potencialih. Poglejte Kolorado v ZDA. V nekaj letih so z vizijo, kakšna država hočejo postati, začeli ustvarjati velikanske spremembe. Razumejo, da ne morejo tekmovati v nizkih davkih, ker ljudje terjajo socialno varnost, vrtce in šole, skrb za starejše, lahko pa tekmujejo v visoki kakovosti življenja, turizmu, odprtosti in dobrem logističnem položaju. Ko so to spakirali v prepoznavno blagovno znamko novega Kolorada, so začeli privlačiti nove investitorje. Če mene vprašate, je to odličen vzor tudi za Maribor in Slovenijo.
In elektrika?
Dvakrat sem glasoval proti TEŠ 6. Ob okoljskih pomislekih predvsem zato, ker razumem, da ga na koncu plača naša regija. Dravske elektrarne subvencionirajo vse energetske neumnosti v tej državi in na tisoče delovnih mest drugod. Brez njene energije je HSE nekonkurenčen. Na to sem opozarjal pred leti, danes pa vidite realizacijo scenarija, na katerega sem v Državnem zboru opozarjal že leta 2009.
Med proizvodno ceno Drave in njeno tržno vrednostjo je 100% pribitek, ki ga poje HSE in v njenem imenu TEŠ. Če bi zgradili Kozjak, bi lahko dosegali še boljše tržne pogoje. Več kot 20 € na megavatno uro da ta regija slovenskemu energetskemu sistemu. In kaj ima od tega?
Med proizvodno ceno Drave in njeno tržno vrednostjo je 100% pribitek, ki ga poje HSE in v njenem imenu TEŠ. Če bi zgradili Kozjak, bi lahko dosegali še boljše tržne pogoje. Več kot 20 € na megavatno uro da ta regija slovenskemu energetskemu sistemu. In kaj ima od tega? Še poplavne varnosti ne. Tudi ideji, da bi vsaj del te cenovne delte namenili zagotavljanju cenejše energije za nove investitorje, so se moji sogovorniki v glavnem smejali. V tem se skriva denar za večjo konkurenčnost naše regije. V avtomobilski industriji je danes strošek energije že primerljiv z vrednostjo delovne sile. Z resnim razvojnim diskontom, ki bi ga pa bilo potrebno ubraniti v Bruslju zaradi morebitne nedovoljene državne pomoči, bi lahko sanjali, da dobimo kakšno resno proizvodnjo avtomobilov.
Kakšen predlog ali nasvet novemu mariborskemu županu?
Andrej, drži se. Naredi poslovanje občine transparentno in dokaži, da vodiš mesto Ti in ne Tvoji svetovalci. Iskanja investitorjev se loti pregledno, z resno platformo za povečevanje atraktivnosti našega gospodarskega okolja in trženje mesta kot zanimive gospodarske lokacije. Pazi na ravnotežje: kitajski investitorji so dobrodošli, a ne spremeni mesta v kitajsko provinco.
V Mestni upravi imaš mnogo zelo dobrih sodelavcev; vključi jih v delo in omeji vpliv svojega štaba, ki mu Maribor ni dal mandata za vodenje mesta. Verjamem, da si dober človek.
V Mestni upravi imaš mnogo zelo dobrih sodelavcev; vključi jih v delo in omeji vpliv svojega štaba, ki mu Maribor ni dal mandata za vodenje mesta. Verjamem, da si dober človek. Rad bi, da si tudi dober župan in da v mestu maksimalno izkoristimo prednosti, ki jih imamo. Verjamem, da je mogoče to mesto v roku nekaj let preporoditi. A za to potrebujemo resno strategijo in sodelovanje.
Je to volilna podpora?
Zame ni dileme. Ali gremo naprej ali nazaj. Maribor imam preveč rad. Franc Kangler naj ostane njegova preteklost.