Po podatkih občinske službe za odnose z javnostmi prejme Mestna občina Maribor s strani države vsako leto za 40 odstotkov premalo sredstev za izvajanje zakonsko obveznih nalog. V letu 2017 je manko teh sredstev tako 32 milijonov evrov.
»V situaciji, ko občina pokriva zakonsko, s strani države predpisane naloge, z lastnimi sredstvi, težko najde sredstva za dodatne naloge. Prav tako Ministrstvo za finance trenutno pripravlja nov izračun povprečnine, v katerem črtajo tudi vse neobvezne naloge, kar pomeni, da bi Maribor lahko ostal brez sredstev za številne socialne programe,« še dodajajo na občini.
Ogroženi številni socialni programi
Med drugim bi tako lahko bili v prihodnje ogroženi številni socialni programi kot so programi za povečanje zaposljivosti, strukturni ukrepi v kmetijstvu in živilstvu, programi za razvoj in prilagajanje podeželskih območij, spodbujanje razvoja malega gospodarstva, informacijski sistem varstva okolja in narave.
Nadalje bi lahko bila ogrožena sredstva za varuha bolnikov pravic, sredstva, ki se dodeljujejo kot pomoč ob rojstvu otroka ter sredstva za dodatne osnovnošolske dejavnosti javni, razvojni in dopolnilni socialnovarstveni programi, socialne pomoči, neobvezne naloge na področju nujnega zdravstvenega varstva, mednarodno sodelovanje občin, izvedba protokolarnih dogodkov in delovanje ožjih delov občin.
Pričakujejo ustrezno rešitev države
»Glede na zapisano bi moralo delovanje države iti v smeri spremembe formule in povečanja prihodkov občin iz naslova povprečnine za financiranje navedenih podprogramov, ne pa v smeri krčenja sredstev, zato pričakujemo, da se bodo naši predlogi upoštevali in se bo našla ustrezna rešitev,« še menijo na občini.