V zavodu za prestajanje kazni zapora Maribor je trenutno 171 obsojencev, v Rogozi 39. Strošek oskrbnega dne zapornika je v preteklem letu znašal 61 evrov, kar je kar 25 evrov manj kot leta 2010, ko je znašal 86 evrov. Obračun za to leto še ni narejen. V oskrbni dan so, kot so nam pojasnili na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij vključeni vsi stroški, ki zajemajo zaporski sistem: od plač, investicij, materialnih stroškov, izobraževanja in zdravstvenega varstva.
Bivanje zapornikov v Mariboru in Rogozi dnevno stane več kot deset tisoč evrov.
Strošek je sicer izračunan tako, da se višina proračunskih sredstev deli s številom dni v letu in povprečnim številom zapornikov. Tako v Mariboru kot celotni Sloveniji se pozna porast kriminala, saj je bilo pred petimi leti povprečno v Sloveniji zaprtih 1371 oseb, leta 2014 pa 1511.
»V letu 2014 smo rabili 33.543.316 evrov proračunskih sredstev, kar je 119.438 evrov več kot leta 2013,« so na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij zapisali v letnem poročilu preteklega leta. Za zdravstveno varstvo zaprtih oseb je bilo v preteklem letu porabljenih slabih štiri milijona evrov.
Zapori ostajajo prenatrpani
Pred časom smo poročali, da so mariborski zapori že dlje časa prezasedeni. Prostorska zmogljivost je precej nižja, v ZKPZ Maribor je prostora za 146 oseb, v Rogozi 36, a kot so nam dejali na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij, zaenkrat ne načrtujejo povečanja kapacitet. Sicer so v zadnjem letu zaradi prezasedenosti premestili 12 obsojencev.
Lokalno