Mestna občina Maribor se je v lanskem letu uspešno prijavila na evropski projekt Erasmus + Mobilnost osebja v šolskem izobraževanju. Projekt, ki je vreden 25.691,00 EUR, za obdobje dveh let, je v celoti, torej 100%, financiran s strani Evropske unije. Maribor je tudi edino slovensko mesto, ki na takšen način bogati znanje zaposlenih v mariborskih javnih vrtcih. V projekt je vključenih šest mariborskih javnih vrtcev, ki bodo v dveh letih sodelovali v dvanajstih izmenjavah oziroma mobilnostih.

Dvanajst zaposlenih, predvidoma dva iz vsakega vrtca, se bo napotilo na izmenjave oz. mobilnosti v vrtce v Španiji, Italiji, Avstriji, Nemčiji, na Poljskem, Malti in Švedskem. Mobilnosti so dvojne in sicer dvanajstdnevne, ki so  namenjene asistenci pri delu z otroki in sedemdnevne, ki so namenjene spremljanju potka dela v vrtcih. Sodelovanje v projektu je namenjeno predvsem izmenjavi izkušenj, pridobivanju novih znanj, spoznavanju principov dela v različnih kulturnih okoljih in spodbujanju razvoja drugih, dodatnih kompetenc pri zaposlenih. Prve izmenjave se bodo izvedle v drugi polovici letošnjega leta.

Mariborska občina že sodelovala pri projektu

Mariborska občina in mariborski javni vrtci so pri takšnem projektu prvič in kot edini v Sloveniji sodelovali leta 2016, v enakem, dvoletnem, projektu. Prvič so v projektu sodelovali štirje vrtci, tokrat sta se pridružila še dva. Namen projekta je bil zaposlenim v mariborskih vrtcih omogočiti neposredno izkušnjo vključitve v delovni proces vrtcev v tujini ter s tem nadgraditi njihove profesionalne kot tudi osebne kompetence. V projektu je sodelovalo 8 zaposlenih, njihovo usposabljanje v tujini pa je bilo sestavljeno iz asistence vzgojiteljic pri delu z otroki v skupinah in spremljanjem poteka dela v vrtcih. Države gostiteljice, kjer je potekala mobilnost so bile: Malta, Poljska, Španija in Italije.

Gre za učinek, ki je širši od projektnega sodelovanja in mednarodne mobilnosti. Rezultat, ki smo ga dobili je: opremili smo strokovnega delavca z medkulturnimi vsebinami kompetencami, ki omogočajo lažje življenje in delo v medkulturnem svetu. Zaposleni so uvideli, da glavni izziv danes ni več premagovanje geografskih, temveč kulturnih, jezikovnih in religijskih razdalj,” je glede napotitve zaposlene na mobilnost ter dodano vrednost za vrtec povedala Renata Šerbinek, ravnateljica Vrtca Ivana Glinška Maribor.

V tokratnem projektu bodo sodelovali: vrtec Borisa Pečeta Maribor, Vrtec Ivana Glinška Maribor, Vrtec Jadvige Golež Maribor, Vrtec Studenci Maribor, vrtec Jožice Flander Maribor in Vrtec pobrežje Maribor.