V Ptujski kleti, ki ima v najemu vinograde in prostore propadlega mariborskega Vinaga, so trenutno zadovoljni z delovanjem Vinoteke, ki je v zadnjem času znova zaživela, medtem ko bi bili njihovi vinogradi v Mariboru nujno potrebno revitalizacije.
»Skupaj je sicer ostalo v stečajni masi približno dvainpetdeset hektarjev vinogradov v Svečini, Šentilju in Mariboru. Večina vinogradov potrebuje obnovo in revitalizacijo zemljine,« pojasnjuje Vinko Mandl, direktor Ptujske kleti.
Vinag v roke Koprčanov?
Ta ima sicer z Vinagovo kletjo kar nekaj načrtov, a potrebno je upoštevati, da je zgodba Vinaga kompleksna, saj kot pravi Mandl, na eni strani upniki Vinaga v stečaju z vso legitimnostjo želijo čim več iztržiti s prodajo premoženja, na drugi strani pa je revitalizacija zgodbe Vinaga povezana z visokimi vlaganji, upoštevaje dejstvo, da je vinarstvo panoga, kjer se teče na dolge razdalje.
Za prodajo Vinagovega kompleksa v celoti se je sicer nazadnje zanimalo podjetje Šampionka iz Kopra, ki bi za staro arhivsko vinsko klet v središču Maribora, novo vinsko klet v Košakih in vinograde v Košakih, Jarenini in Svečini ter za blagovno znamko Vinag odštelo 1,8 milijona evrov. Javna dražba bo sicer najverjetneje potekala konec avgusta.
Najslabše kaže rumenemu muškatu
Tedaj bo najbrž tudi že bolj znano kakšna bo sploh letošnja letina trte, ki jo je letos aprila že močno prizadela zmrzal, na pridelek pa zna imeti vpliv tudi prevelika dolgotrajna suša.
»Končno oceno škode bo mogoče dati v času trgatve, ko se bo dejansko pokazala v izpadu pridelka. Po ocenah zavarovalnice je škoda v vseh vinogradih v povprečju petnajst do dvajset odstotna, najbolj je prizadela sorto rumeni muškat, kjer je ocenjena na vsaj sedemdeset odstotkov,” še pravi Mandl.