Mariborski Rdeči križ v okviru svoje socialne dejavnosti izvaja programe, ki so namenjeni posameznikom, družinam in skupinam prebivalstva, ki si ne morejo zagotoviti sredstev za preživljanje iz razlogov, na katere sami ne morejo vplivati. Osnovno vodilo pri tem je preprečevanje revščine in socialne izključenosti ter zagotavljanje dostojnega preživetja.

Pri izvajanju programov socialne pomoči imajo prioriteto naslednje skupine ljudi: otroci, brezdomci,  brezposelni,  zasvojeni, invalidi, osebe po prestani zaporni kazni, osebe brez statusa, žrtve družinskega nasilja,…

Velik odstotek posameznikov, ki potrebujejo pomoč

“V letu 2017 smo humanitarno pomoč zagotovili 32.832 upravičencem, kar je za cca 2.000 več kot leto pred tem. Prevladujejo družine, kar 47 odstotkov prosilcev pa je posameznikov, ki živijo v samostojnem gospodinjstvu. Starostna struktura je povprečna, starostniki predstavljajo pomemben delež vseh prosilcev, pojavlja pa se tudi vse več samohranilcev in samohranilk z otroki, ki so zaposleni, a ne zaslužijo dovolj,” je za nas pojasnil Metod Dolinšek, sekretar RKS OZ Maribor.
Pomoč se podeljuje na podlagi predložitve Odločb centrov za socialno delo o dodelitvi finančnih pomoči, predlogov krajevnih organizacij Rdečega križa in patronažne službe Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor ter na podlagi prošenj posameznikov ali družine, predlogi šol, zavodov in organov lokalnih skupnosti.

Za kaj se dodeli pomoč? 

Pomoč se dodeli:

za prehrambene pakete:
–  vsake 3 mesece za posameznike in družine z dvema članoma družine,
–  vsaka 2 meseca za družine s tri ali več članov družine, če so prehrambeni paketi na razpolago
enkratna finančna pomoč:
–  v primeru naravnih in drugih nesreč,
–  v zelo veliki finančni stiski posameznika ali družine,
–  priložnostno na začetku šolskega leta, v času zdravljenja,…
–  za bivalno in drugo tehnično opremo:
–  glede na možnosti dodelitve in ob upoštevanju prošenj za dodelitev (po vrstnem redu).