2. april je Svetovni dan zavedanja o avtizmu. Društvo za pomoč otrokom z avtističnimi motnjami Školjke in Inštitut za avtizem in sorodne motnje se v sodelovanju z Mestno občino Maribor pridružujeta mednarodni pobudi Obarvajmo modro oziroma »Light it up blue« in v ta namen je Mariborski grad osvetljen v modri barvi, so sporočili iz Mestne občine Maribor.
V Sloveniji ima glede na svetovno statistiko približno dvajset tisoč prebivalcev katero od motenj avtističnega spektra (MAS). Otroci z avtističnimi motnjami drugače razmišljajo, razumejo in občutijo svet okoli sebe. Zato se vsakodnevno spopadajo z izzivi. Pri tem potrebujejo našo pomoč, podporo, predvsem pa brezmejno ljubezen staršev. 
Avtizem je vseživljenjska razvojna motnja, ki se odraža v težavah na področjih verbalne in neverbalne komunikacije, socialne interakcije in na področju fleksibilnosti mišljenja. Značilnosti avtizma se kažejo v mnogih oblikah; težave pri posamezniku se odražajo na različne načine.
Otorci z Avtističnimi motnjami razmišljajo drugače
Otroci s težjo obliko avtizma imajo težje spoznavne motnje in motnje zaznavanja dražljajev, kar  jim še dodatno otežuje učenje in komunikacijo. Nezmožnost komunikacije se pogosto odraža v izbruhih jeze ter samopoškodovalnem in agresivnem vedenju.
Zaradi omenjenih težav potrebujejo otroci z avtističnimi motnjami intenzivne logopedske, psihološke, delovno-terapevtske, specialno-pedagoške in druge obravnave, ki omogočajo premagovanje primanjkljajev in težav na področjih komunikacije, socialne interakcije, vedenja in senzornih težav.
Poleg številnih terapij in strokovnih obravnav potrebujejo otroci pogosto tudi različne diete in prehrambene dodatke. Finančni stroški, ki pri tem nastanejo, predstavljajo za družine pogosto nepremagljivo oviro.
»Zavedati se moramo, da lahko otroci napredujejo le ob pravilni podpori in z ustreznimi programi pomoči«, so prepričani na Mestni občini Maribor.